Vatikan je u prošlu subotu potvrdio svoju nameru da nastavi dalji dijalog s Kinom o imenovanju biskupa, braneći sporazum koji je postignut s Kinom 2018. kao „neophodan za život tamošnje katoličke crkve“ i pored snažnih američkih primedbi, pritisaka i kritika.
Na ove kritike odgovorio je drugi čovek vatikanske hijerarhije, vatikanski državni sekretar Pjetro Parolin. To mu je bilo već treći put u toku prošle nedelje da je odgovarao na Pompeove kritike i branio sporazum s Kinom.
Prvi put je osudio sporazum Vatikana i Kine u svom eseju objavljenom nešto posle posete Vatikanu.
U tom eseju koji je objavljen u američkom katoličkom nedeljniku i doveo do diplomatske krize, Pompeo je nazvao pontifikat pape Franje „neuspehom“, a u nizu tvitova kritikovao je papu Franju koji je zbog toga odbio da primi američkog državnog sekretara.
Vatikanski zvaničnici prebacili su Pompeu da pokušava da uplete katoličku crkvu u američke predsedničke izbore preko osude odnosa Vatikana s Kinom, što je Pompeo odbacio.
Pompeo je u prošli četvrtak bio u Vatikanu gde je kritikovao Vatikan i sporazum s Kinom u svom govoru u Rimu.
U četvrtak uveče Parolin je u razgovoru s novinarima potvrdio da su pozicije SAD i Vatikana veoma udaljene kada je reč o Kini.
„On (Pompeo) je objasnio svoje razloge za takve izjave, a mi smo objasnili zašto želimo da idemo dalje putem koji smo već izabrali“.
Dok je prošlog petka bio u Hrvatskoj, američki državni sekretar Majk Pompeo ponovo je kritikovao Vatikan, rekavši da tu nije u pitanju „SAD protiv Kine, nego sloboda protiv tiranije“.
U govoru kojim je obeleženo 150 godina od dolaska katoličkih misionara u Kinu, Parolin je naveo da su sve pape, počevši od Pija XII pokušavali da otvore dijalog s komunističkim vlastima Kine koje su proterale sve misionare.
Potvrdio je da je papa Bendikt XVI odobrio nacrt ugovora s Kinom koji je konačno potpisan 2018. u vreme pape Franje.
Ova tvrdnja služi da ućutka konzervativne kritičare sadašnjeg pape, od kojih su mnogi nostalgični za Benediktovim konzervativizmom, kako bi opstruirali papu Franju.
Papa Benedikt je bio dugogodišnji vatikanski šef za kongregaciju vere, kardinal Jozef Racinger.
Vatikan pokušava da se izbori za suvereno pravo pape da imenuje biskupe, dok Kina tvrdi da je to strano mešanje u njen suverenitet.
On je dodao da sporazum pokriva samo nominovanje biskupa i ni na koji način ne dotiče druge aspekte crkvenog života u Kini.
On je to nazvao „tačkom s koje nema povratka“ i rekao da je njegovo produženje bilo vredno, jer je dve godine prekratak period za ocenu njegove prave vrednosti.
„Ima već nekih rezultata, ali da bi dijalog dao još bolje plodove, neophodno je da se nastavi“, rekao je Parolin. „Na strani Svete stolice postoji volja da se sporazum produži na eksperimentalnoj osnovi, kao što je bilo učinjeno, kako bi se proverila njegova korisnost“, dodao je Parolin.
On je u subotnjem govoru priznao greške „imperijalističkog načina“ na koji su neki katolički misionari delovali u prošlosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.