SAD će braniti saveznike 1Foto: EPA/ KIM HEE CHUL POOL

Američki ministar odbrane Džejms Matis je rekao da će bilo kakva upotreba nuklearnog oružja Severne Koreje naići na „efikasan i snažan“ odgovor.

Matis je govorio u Južnoj Koreji, gde je ponovio da SAD podržavaju ovu zemlju, nakon čega je otputovao u Tokio. Takođe je ponovo potvrdio planove za raspoređivanje sistema raketne odbrane SAD u Južnoj Koreji kasnije ove godine.

Bi-Bi-Si podseća da raketni i nuklearni testovi Severne Koreje i agresivne izjave njenih zvaničnika i dalje izazivaju uzbunu i bes u regionu. SAD imaju znatno vojno prisustvo u Južnoj Koreji i Japanu, što je deo posleratnog sporazuma o odbrani. U zemlji je raspoređeno gotovo 28.500 američkih vojnika, za šta Seul plaća oko 900 miliona dolara godišnje. Američki predsednik Donald Tramp je prethodno rekao da želi da i Južna Koreja i Japan plate više za prisustvo američkih vojnika. Matis je iskoristio svoju posetu da uveri Južnu Koreju da Trampova administracija „ostaje dosledna“ kada je reč o posvećenosti regionu u vezi s pitanjem odbrane, saopštio je Pentagon.

Govoreći nakon razgovora u Ministarstvu odbrane sa svojim južnokorejskim kolegom Han Min-Kuom, Matis je rekao novinarima da „će svaki napad na SAD ili naše saveznike biti sprečen, a svaka upotreba nuklearnog oružja naišla bi na reakciju koja bi bila efikasna i snažna“.

Severna Koreja je izvršila svoj peti nuklearni test prošle godine i tvrdi da ima kapacitete da izvrši nuklearni napad na SAD, mada stručnjaci i dalje nisu uvereni da je njena tehnologija toliko napredovala. Takođe je saopštila proteklih nedelja da ima novu interkontinentalnu balističku raketu, koja može da dopre do američkog kopna, koja je „spremna da se lansira svakog trenutka“.

Matisova izjava da bi napad Severne Koreje naišao na masovnu odmazdu teško da predstavlja novost za severnokorejskog predsednika Kim Džong Una, smatraju analitičari. Kako navode, bitnije pitanje jeste da li treba razgovarati sa severnokorejskim liderom i pokušati da se ubedi da odustane od nuklearnog arsenala ili da ga ograniči. Trampova administracija do sada nije govorila o tome.

Za vreme administracije Baraka Obame Vašington i Seul su se dogovorili da rasporede sistem raketne odbrane THAAD američke proizvodnje u Južnoj Koreji. Njene pristalice kažu da je sistem namenjen isključivo za odbranu od pretnji Severne Koreje. Međutim, Kina i Rusija se žale da je takva inicijativa provokativna. Peking tvrdi da to ide „mnogo dalje od potrebe za odbranom Korejskog poluostrva“ i smatra da će radar sistema omogućiti SAD da špijuniraju kinesku vojsku. Ni pojedini Južnokorejci ne podržavaju raspoređivanje sistema raketne odbrane jer strahuju da raketne baze mogu da postanu mete i ugroze ljude koji žive u blizini.

Matis je u četvrtak rekao da „nema potrebe da nijedna druga država bude zabrinuta zbog THAAD osim Severne Koreje“. Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova je rekao juče da se Peking i dalje žestoko protivi raspoređivanju raketnog sistema. Nakon sastanaka u Seulu, Matis je otputovao u Japan, gde je raspoređeno još 50.000 američkih vojnika. SAD su prošle godine platile oko 5,5 milijardi dolara za svoje japanske baze, dok je Japan platio još četiri milijarde. Matis je rekao japanskom premijeru Šinzu Abeu da su SAD i dalje posvećene vojnom savezu između njihovih zemalja. Ugovor o međusobnoj odbrani je „za nas danas realan koliko je bio i pre godinu dana i pre pet godina i koliko će biti i za godinu i deset godina od danas“, rekao je Matis.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari