SAD čeka kriza poverenja u novog predsednika 1Foto: Fonet/AP

Ulog na izborima nikada nije bio veći, a kandidati nikada nisu bili manje odgovarajući. Pitanje je da li će izbori biti održani u regularnoj atmosferi i hoće li poražena strana prihvatiti ishod

 – Ko god pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Državama, Amerika će se suočiti sa ozbiljnom krizom poverenja u predsednika. Ulog na izborima nikada nije bio veći, a kandidati nikada nisu bili manje odgovarajući. Pitanje je da li će izbori biti održani u regularnoj atmosferi i hoće li poražena strana prihvatiti ishod – rekao je na Desetom regionalnom seminaru politikologa, gotovo u celosti posvećenom američkim izborima, mr Dragan Živojinović sa beogradskog Fakulteta političkih nauka.

Živojinović, koji je i sekretar Centra za studije SAD na FPN-u, prognozirajući krizu poverenja u novog stanara ili stanarku Bele kuće, podsetio je da Fransoa Oland, šef francuske države, vlada u predsedničkom sistemu sa četiri odsto podrške građana. Slična situacija u Sjedinjenim Državama, sugerisao je, imala bi mnogo veću težinu.

– Hilari Klinton i Donald Tramp me podsećaju na miks Lindona DŽonsona i Ričarda Niksona, iz mnogo razloga. Tramp ima mnogo osobina obojice, voli publicitet kao DŽonson, da nastupa divlje poput njega, a odlikuje ga i frapantna introvertnost, poput Niksona. Ko su mu prijatelji osim tri žene? Kaže da ima neke poslovne prijatelje, ali nije odgovorio na pitanje kako sebe vidi u ogledalu – rekao je Živojinović.

On Klintonovu opisuje kao takođe introvertnu osobu „sa lažnim osmehom“. Kako oboje liče na DŽonsona i Niksona, dobrodošao bi im što pre jedan Kisindžer, ali to nije sigurno, zaključio je Živojinović.

SAD čeka kriza poverenja u novog predsednika 2

Foto: Fonet/AP

Tekući izborni proces u SAD karakterišu odsustvo planova, primitivizam, odsustvo granica kritike i sumrak favorita, smatra Stevan Nedeljković, direktor Centra za društveni dijalog i regionalne inicijative (CDDRI), koji je uz FPN organizator politikološkog seminara.

– Sumrak favorita izraženiji je kod republikanaca. Prekaljeni republikanci nisu imali nikakvog uspeha. Kod demokrata je favorit pobedio, ali uz neslućene probleme – rekao je Nedeljković.
On je ocenio da je sramotna podrška medija poput Si-En-Ena Hilari Klinton i naveo da su samo na Floridi u negativnu kampanju protiv Trampa bile uložene desetine miliona dolara.

– Američko društvo nije bilo ovoliko podeljeno od šezdesetih godina, odnosno od rata u Vijetnamu i borbe za građanska prava. Gubitak ogromnog broja radnih mesta u industriji prouzrokovao je okretanje birača Trampu. Nejednakosti u društvu su porasle, a srednja klasa postoji ali stagnira – rekao je Branislav Nešović, jedan od osnivača CDDRI.

Republikanski establišment je, prema njegovim rečima, još 2008. uvideo da stranka gubi podršku manjinskih birača.

– Uvideli su da moraju da naprave neku vrstu otvaranja prema Latinosima i Afroamerikancima i napravili su plan koji je propao sa Trampom. Manjine čine 31 odsto glasača i zbog toga republikanci imaju ogroman problem – rekao je Nešović dodajući da 64 odsto roditelja smatra da će im deca živeti lošije nego oni te da Trampovi glasači misle da se živi lošije nego pre 50 godina.
Predizbornu statistiku i prognoze treba uzimati sa rezervom, istakao je asistent na Fakultetu političkih nauka Milan Krstić.

– Prognoze jesu značajne jer postoji tradicionalna podrška delova populacije određenoj partiji, kao Afroamerikanaca Klintonovoj, ali problem je što Afroamerikanci izlaze manje na rano glasanje u odnosu na izbore na kojima je učestvovao Obama. Kladionice su često mnogo bolji izvor nego agencije za istraživanje javnog mnjenja, jer kladionice rade za svoj profit, a agencije često imaju nekog gazdu iznad sebe. U nekim sredinama je takođe nezgodno reći da si za Trampa, pa se dobijaju neiskreni odgovori – rekao je Krstić.

Broj neopredeljenih u SAD uoči današnjih izbora najveći je u poslednjih nekoliko decenija, naveo je Krstić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari