SAD: Desetine milijardi za Ukrajinu i borbu protiv migracija 1Foto: EPA-EFE/JULIA NIKHINSON / POOL

Američki Senat je predstavio predlog zakona težak 118 milijardi dolara čiji je cilj povećanje bezbednosti na granicama, ali i pružanje pomoći Ukrajini te Izraelu.

Zakonom je predviđeno ulaganje od 20,23 milijardi dolara u obezbeđivanje južnih granica SAD, odnosno 14,1 milijardi dolara za bezbednost Izraela te, nakon višemesečne diskusije, 60,06 milijardi dolara pomoći Ukrajini.

Predlogom zakona je predviđeno deset milijardi dolara za humanitarnu pomoć civilnom stanovništvu u Pojasu Gaze, Zapadnom Jordanu i Ukrajini.

Osim toga, u zakonskom tekstu stoji i da SAD namerava s 2,44 milijardi dolara podržati operaciju SAD u Crvenom moru, te 4,83 milijardi dolara za pomoć partnerima SAD u indopacifičkom prostoru.

Odluka u sredu?

„Sjedinjene Američke Države i naši saveznici su suočeni s raznim, kompleksnim i delom koordiniranim izazovima i protivnicima, oni pokušavaju da naškode demokratiji i prošire autoritarni uticaj u celom svetu“, rekao je lider demokratske većine u Senatu Čam Šamer.

No, odmah nakon prezentacije zakonskog predloga, neki članovi Demokratske i Republikanske stranke najavili su otpor predloženim merama.

Vodeći republikanac u Senatu Mič Mekonel, koji je bio intenzivno uključen u kreiranje sadašnjeg kompromisa, rekao je da sada želi da se prvo glasanje o zakonu održi već u sredu.

Nejasno je, doduše, kako će zakonski paket proći u Predstavničkom domu. Vodeći kongresmeni Republikanske stranke već su najavili da ni u kom slučaju ne žele da podrže predlog.

Bajden želi brzu odluku

Američki predsednik pozdravio je predlog novog zakona čije je usvajanje inicirao Senat te je dodao: „Od Kongresa zahtevam da brzo usvoji ovaj nadstranački predlog. Stavite mi ga na sto, kako bih ga potpisao“, rekao je Bajden.

On je još u oktobru prošle godine zamolio Kongres da usvoji njegov predlog o slanju dodatne pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu. Tada se spominjala suma od 106 milijardi dolara.

Najvažniji delovi aktuelnog zakonskog predloga u najvećoj meri se poklapaju s onim što je tada zahtevao šef Bele kuće.

No, tada su predstavnici Republikanske stranke u Predstavničkom domu blokirali Bajdenovu inicijativu, te su najavili da će insistirati na korekcijama politike doseljavanja u SAD, prenosi DW.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari