SAD i Velika Britanija pozvale su na deeskalaciju tenzija pošto je predsednik Somalije Mohamed Abdulahi Mohamed Farmađo suspendovao premijera Mohameda Huseina Roblea, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućeg izbijanja političkog nasilja u toj zemlji.
Kako prenosi Si-En-En, u saopštenju kancelarije somalijskog predsednika navodi se da je premijer Roble “optuženi u tekućoj istrazi korupcije i zloupotrebe javnog zemljišta”.
“Dužnost i ovlašćenja premijera će ostati pod suspenzijom do okončanja tekućih istraga”, dodaje se u saopštenju. Osim što je optužio Roblea da je pljačkao javno zemljište u vlasništvu Somalijske nacionalne armije (SNA),
Farmađo tvrdi da se on “mešao” u istragu tako što je vršio pritisak na ministra odbrane koji rukovodi istražnim procesom. Mohamed je rekao da je, osim toga, sa dužnosti smenio zapovednika pomorskih snaga generala Abdihakima Mohameda Dirira, dok se ne završi slična istraga.
Kancelarija premijera Roblea je odgovorila na Tviteru, navodeći da postupci predsednika predstavljaju “kršenje ustava i drugih zakona”. “Premijer obavlja svoje ustavom zacrtane svakodnevne dužnosti kao i obično, i u potpunosti je posvećen ispunjavanju njegove nacionalne odgovornosti da sprovodi prihvatljiv izbroni proces koji će kulminirati mirnom tranzicijom vlasti”, dodaje se u saopštenju.
Razmena optužbi predsednika i premijera predstavlja najnovije zaoštravanje u tekućim raspravama oko odlaganja izbora u Somaliji. U najnovijim izjavama, njih dvojica su optužili jedan drugog da zadržavaju održavanje dugo odlaganih parlamentarnih izbora. Bivši predsednik Somalije Hasan Šeik Mohamud je na Tviteru osudio ono što je nazvao “vojni puč” koji je izveo predsednik.
“Somalijski narod je budan i oprezan. Pozivamo na zaštitu demokratske vladavine prava u zemlji i pozivamo sve da podrže premijera u njegovim naporima da sprovede izbore u zemlji”, dodao je Mahmud.
Sukob predsednika i premijera Somalije bi, kako prenosi Rojters pozivajući se na analitičare, mogao da poremeti vladu u borbi protiv terorističke grupe Al-Šabab, koja se dovodi u vezu sa Al Kaidom.
Američka ambasada u Somaliji je pozvala na smirenost i zatražila od lidera zemlje da “preduzmu hitne korake u cilju deeskalacije tenzija u Mogadišu”, kao i da se “uzdrže od provokativnih akcija i izbegavaju nasilje”.
Kancelarija za afrička pitanja američkog Stejt departmenta je u posebnom saopštenju nazvala suspenziju Roblea “alarmantnom” i navela da podržava njegove “napore za održavanje brzih i kredibilnih izbora”. U saopštenju se dodaje i da su SAD spremne da deluju “protiv onih koji opstruiraju put Somalije ka miru”.
Ambasada Velike Britanije u Somaliji takođe je pozvala na smirenost i uzdržavanje od nasilja. Britanska ambasadorka u Somaliji Kejt Foster istakla je da je “nasilje neprihvatljivo”.
U Somaliji su parlamentarni izbori počeli 1. novembra i trebalo je da se završe 24. decembra, ali je, kako prenosi Al Džazira, jedan novoizabrani poslanik rekao da je do subote samo 24 od 275 poslanika izabrano.
Kabinet predsednika je u nedelju objavio saopštenje u kojem se navodi da Roble “predstavlja ozbiljnu pretnju po izborni proces i da prekoračuje svoj mandat”.
Robleova kancelarija je uzvratila objavljivanjem svog saopštenja, u kojem se tvrdi da je predsednik “izbacio iz koloseka izborni proces”. Roble je najavio da će “održati sastanke” kako bi pronašao način da se izbori ubrzaju i postigne dogovor oko “sposobnog liderstva koje će predvoditi pravoremene i transparentne izbore”, ali nije precizirao koliko dugo bi ceo proces mogao da traje.
Frakcije bezbednosnih snaga, koje su bliske Robleu, u aprilu su zauzele delove Mogadiša, pošto su se premijer i opozicija usprotivili tome da predsednikov četvorogodišnji mandat bude produžen za još dve godine. Sukobi između dve grupe primorale su između 60.000 i 100.00 ljudi da napuste svoje domove.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.