Šta kažu SAD i EU o tvrdnjama ruskog aktiviste o Vulinovoj ulozi u njegovom hapšenju? 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Američki Stejt Dipartment (State Department) poručio je da potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin ostaje na listi sankcija SAD-a, nakon upita Radija Slobodna Evropa da prokomentarišu optužbe ruskog aktiviste Andreja Pivovarova da je Vulin imao ulogu u njegovom hapšenju u Rusiji 2021.

„Naš stav o Aleksandru Vulinu je dobro poznat. On ostaje pod američkim sankcijama. Sjedinjene Države ne igraju nikakvu ulogu u imenovanju osoblja u srpskoj vladi“, poručili su iz Stejt Dipartmenta.

Vulin je u vreme kada je Pivovarov uhapšen bio ministar policije Srbije.

Iz Stejt Dipartmenta su dalje naveli da cene „kontinuirano partnerstvo Srbije u borbi protiv ruske agresije u Evropi i pružanju humanitarne pomoći ukrajinskom narodu“.

„Naš fokus je na saradnji sa srpskim liderima na jačanju strateškog partnerstva između naših zemalja dok Srbija gradi sigurnu i prosperitetnu budućnost u Evropi koja je neranjiva na političke i ekonomske ucene Rusije“, navodi se u saopštenju.

Po puštanju na slobodu, u velikoj razmeni zarobljenika između Zapada i Moskve 1. avgusta, ruski aktivista je, u intervjuu za srpski nedeljnik „Radar“, izjavio da je uhapšen nakon informacija koje je Vulin o njemu navodno prosledio ruskim bezbednosnim službama.

Tri godine ranije, iste tvrdnje prvi je izneo ruski novinar i aktivista Vladimir Kara-Murza. Vulin je tada demantovao sve optužbe.

Na upit RSE, iz EU je navedeno da „nisu u poziciji“ da komentarišu „ovaj konkretan slučaj“.

„Ono što možemo reći jeste da održavanje veza sa Rusijom u vreme njenog agresorskog rata protiv Ukrajine nije kompatibilno sa vrednostima EU i procesom pridruživanja Evropskoj uniji“, kazao je portparol EU Peter Stano.

Srbija je jedna od retkih evropskih zemalja koja nije uvela sankcije Moskvi nakon invazije na Ukrajinu, na šta je Brisel, kao zemlju koja teži članstvu ka EU, konstantno poziva.

Stano je dodao i da odnosi sa Rusijom „ne mogu ostati uobičajeni“ imajući u vidu njenu agresiju na Ukrajinu.

Predstavnici opozicionih organizacija iz Rusije su početkom maja 2021. održali seminar u Beogradu, pošto im u Rusiji to nije bilo dozvoljeno. Krajem tog meseca Andrej Pivovarov je uhapšen.

U intervju za „Radar“ 18. avgusta, Pivovarov je kazao da Vulina smatra saučesnikom ruskih vlasti u njegovom hapšenju.

Iako je, smatra, glavni razlog hapšenja bio njegova namera da se kandiduje za rusku Državnu Dumu, veruje da je navodna uloga Aleksandra Vulina u ovom slučaju „podigla nivo reakcije“ vlasti u Rusiji.

Ruski novinar i aktivista Vladimir Kara-Murza je u decembru 2021 za RSE izjavio da je do hapšenja Pivovarova došlo nakon što je Vulin, u to vreme ministar policije Srbije, obavestio prvog čoveka Saveta bezbednosti Ruske Federacije Nikolaja Patruševa o sastanku ruskih aktivista koji su, kako je naveo, bili prisluškivani.

Ni MUP, ni BIA nisu odgovorili tada na molbu RSE da potvrde ili demantuju navode ruskog opozicionara.

Aleksandar Vulin, koji je dugogodišnji koalicioni partner vladajuće Srpske napredne stranke, poznat je po bliskim vezama sa Rusijom i njenim državnim rukovodstvom.

Te veze potvrđene su i ordenom kojeg je primio od najviših državnih struktura u Rusiji.

Od ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) dobio je orden za „izuzetan profesionalizam i doprinos saradnji srpske i ruske službe“, a od predsednika Rusije Vladimira Putina Orden prijateljstva.

Vulin je od početka invazije na Ukrajinu više puta boravio u Rusiji. Tokom poseta Moskvi redovno ističe da Srbija neće uvoditi sankcije Kremlju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari