džozef bajden i si đinpingFoto: EPA-EFE/XINHUA/LI XUEREN

Dok se američka administracija i Kongres bore da savladaju izazov koji danas predstavlja Kina, trebali bi razmisliti o lekcijama naučenim iz uspeha Amerike da pobedi u Hladnom ratu sa Sovjetskim savezom, smatra Graham Alison (Graham Allison), profesor na Harvardu i istaknuti analitičar.

U članku u Vašington postu, prenosi Al Džžazira, Alison je upozorio da obe zemlje imaju nuklearno oružje kojim mogu uništiti jedna drugu u ratu.

Međutim, ni jedna od njih ne bi mogla pokrenuti takav napad a da ne izazove uzvratni odgovor koji bi, takođe, mogao dovesti do samouništenja.

Budući da živimo na maloj planeti gde bi proizvodnja stakleničkih plinova u obe zemlje mogla učiniti život nepogodnim za sve, dva glavna zagađivača moraju pronaći načine za saradnju kako bi ograničili te emisije.

Prema tome, kaže Alison, moraju sarađivati kako bi sprečili situacije ili incidente koji bi ih uvukli u rat.

Oni nemaju drugu alternativu nego upravljati rizicima na načine koji će sačuvati te prednosti.

Autor smatra da dve supersile, koje se u isto vreme bore za prevlast, mogu sarađivati u izgradnji sigurnijeg sveta.

Izjavio je da se to dogodilo i pre kada je Džon F. Kenedi (John F. Kennedy) u svom inauguracijskom govoru 1961. obećao da će “platiti bilo koju cenu i snositi bilo kakav teret… kako bi osigurao opstanak i uspeh slobode”.

Povratak na Bali

Dve i po godine kasnije, u najvažnijem spoljnopolitičkom govoru u svojoj karijeri, održanom pre 60 godina, Kenedi je izjavio da bi u nadolazećim decenijama prioritet Sjedinjenih Američkih Država u odnosima s Moskvom trebao biti ”pomoć da svet postane siguran za raznolikost”.

Autor smatra da je prvi korak u stabilizaciji odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, koji su postali najgori otkako su službeno uspostavljeni pre gotovo pola veka, “povratak na Bali”, misleći pritom na oživljavanje dijaloga na visokom nivou koji se vodio između predsednika Džozefa Bajdena i njegovog kolege Si Đinpinga na samitu G-20 u novembru.

Na tom sastanku su dvojica čelnika sastavila popis akcija koje bi mogli zajednički poduzeti u područjima kao što su klimatske promene, javno zdravstvo, poljoprivreda i sigurnost hrane kako bi preokrenuli ovaj silazni trend.

No te planove je prekinuo kineski špijunski balon iznad Sjedinjenih Američkih Država, otprilike sedmicu dana pre nego što je američki državni sekretar Entoni Blinken trebao posetiti Peking.

U članku se zaključuje da su, kao što je bio slučaj između Sjedinjenih Američkih Država i Sovjetskog saveza, naticanje i saradnja između Sjedinjenih Američkih Država i Kine neizbežni.

Međutim, Bajden i Si mogu pronaći način da izgrade dovoljno siguran svet koji će omogućiti da se naticanje između američke demokratije usmerene na slobodu i autokratije predvođene strankom druge države nastavi mirno dovoljno dugo da jedna prevlada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari