SAD i Kina ubrzano rade na vakcini protiv korona virusa 1Foto: EPA-EFE/ FRANCIS R. MALASIG

Tri potencijalne vakcine za kovid-19 ubrzano se testiraju na dobrovoljcima u Sjedinjenim Američkim Državama i Kini, ali reč je o prvoj fazi i dug je put do dokaza da će one biti efikasna zaštita.

Kinesko Ministarstvo nauke i tehnologije danas je saopštilo da testiranje ulazi u drugu fazu, a slično je i u SAD, gde se prvi dobrovoljac koji je pre mesec dana primio vakcinu vratio u kliniku u Sijetlu da bi dobio drugu dozu.

Vodeći američki infektolog Entoni Faluči rekao je za AP da se nada da bi naredna, obimnija faza testiranja mogla da počne u junu.

Inicijalni testovi usredsređeni su na bezbednost i naučnici u obe zemlje pokušavaju sa različim dozama za različite tipove vakcina.

Prelazak u drugu fazu je kritičan korak koji podrazumeva da vakcina bude testirana na mnogo većem broju ljudi, kako bi se eventualno uočilo da ona štiti od infekcije.

Američka kompanija Kansino saopštila je da će u drugu fazu testiranja uključiti 500 ljudi. Prema rečima Falučija, ukoliko kovid-19 nastavi da cirkuliše u većem obimu tokom leta i jeseni, možda će veće studije moći da se urade nešto brže od 12 do 18 meseci, koliko je on prvobitno predviđao, odnosno do sredine zime naredne godine.

„Pritom imam u vidu da je preduslov za to da vakcine budu efikasne i bezbedne, a to je veliko ako“, kazao je Faluči. Naučnici u Kini su poslali istu poruku, rekavši da sve studije moraju da se urade na pravi način.

„Bez obzira što nam je to sada veoma hito, ne možemo smanjivati standarde bezbednosti i efikasnosti da bismo ranije dobili vakcinu“, rekao je biofarmaceutski naučnik Vang Junži.

Svetska zdravstvena organizacija je pre nekoliko dana navela da na vakcini za kovid-19 radi još više od pet kompanija, a pre osam dana veliki proizvođači vakcina Sanofi i GSK saopštili su da počinju zajednički rad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari