SAD, Japan i Južna Koreja dogovorili razmenu podataka o raketama Severne Koreje 1Foto: EPA-EFE/ MICHAEL REYNOLDS

Sjedinjene Američke Države, Japan i Južna Koreja će razmeniti podatke o severnokorejskim raketnim probama pre kraja 2023. godine, navele su tri zemlje u saopštenju posle subotnjeg sastanka njihovih šefova odbrane u Singapuru.

Saopštenje je usledilo nakon pokušaja Severne Koreje da lansira špijunski satelit koji se završio tako što je pao u more nakon kvara rakete ranije ove nedelje, poslednjeg u nizu zabranjenih testova koje je sproveo Pjongjang.

Strane su „prepoznale trilateralne napore da aktiviraju mehanizam za razmenu podataka o upozorenju na rakete u realnom vremenu pre kraja godine kako bi se poboljšala sposobnost svake zemlje da otkrije i proceni rakete koje je lansirala” Severna Koreja, navodi se u njihovom zajedničkom saopštenju.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin (Lloyd Austin) i njegovi japanski i južnokorejski kolege Jasukazu Hamada i Li Džong-sup sastali su se na marginama samita o odbrani dijaloga Šangri-La.

Oni su „razgovarali o rastućim nuklearnim i raketnim pretnjama iz Demokratske Narodne Republike Koreje (DNRK), kao i o naporima za unapređenje trilateralnih bezbednosnih vežbi i rešavanje zajedničkih bezbednosnih izazova u Indo-pacifičkom regionu“, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo odbrane Južne Koreje je u odvojenom saopštenju navelo da je „posvećeno daljem napretku u narednim mesecima ka aktiviranju mehanizma za deljenje informacija o upozorenjima na rakete u realnom vremenu“.

Hamada je na konferenciji za novinare rekao da će inicijativa „poboljšati sposobnost zemalja da otkriju i procene pretnju od raketa koje je lansirala Severna Koreja, a mi ćemo čvrsto raditi na tome da to postignemo što je pre moguće“.

Visoki zvaničnik američke odbrane rekao je uoči objave da se planirana razmena podataka na kraju odnosi na „jačanje trilateralne saradnje, za koju verujemo da je u interesu sve tri naše zemlje, za koju verujemo da jača odvraćanje i za koju vjerujemo da institucionalizuje ovu saradnju“, prenosi agencija Frans pres (AFP).

Seul, Tokio i Vašington su kritikovali neuspelo lansiranje severnokorejskog satelita, za koje su rekli da predstavlja kršenje niza rezolucija Ujedinjenih nacija koje zabranjuju Pjongjangu bilo kakve testove korišćenjem tehnologije balističkih raketa.

Vojska Južne Koreje saopštila je da je uspela da locira i spase deo sumnjivih ostataka.

Severna Koreja nema funkcionalni satelit u svemiru, a lider Kim Džong Un je razvoj vojnog špijunskog satelita postavio kao glavni prioritet.

Pre neuspelog lansiranja, Pjongjang je lansirao pet satelita od 1998. Tri su odmah otkazala, a činilo se da su dva puštena u orbitu, navodi AFP.

Severna Koreja je udvostručila vojni razvoj otkako su diplomatski napori propali 2019. godine, sprovodeći niz zabranjenih testova oružja.

Kim je prošle godine proglasio svoju zemlju „nepovratnom“ nuklearnom silom i pozvao na „eksponencijalno“ povećanje proizvodnje oružja, uključujući taktičko nuklearno oružje.

Severno oružje za masovno uništenje i programi balističkih projektila „predstavljaju ozbiljnu pretnju međunarodnom miru i stabilnosti“, navele su Sjedinjene Države, Japan i Južna Koreja u svom saopštenju, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari