Sjedinjene Američke Države su danas saopštile da najviši sud Ujedinjenih nacija ne bi trebalo da da savetodavno mišljenje o „hitnom i bezuslovnom povlačenju“ Izraela sa teritorija na kojima Palestinci žele da osnuju svoju državu.
V.d. pravnog savetnika Stejt departmenta Ričard Visek je rekao da sudsko veće od 15 sudija u Međunarodnom sudu pravde (MSP) ne bi trebalo da teži rešenju decenijskog izraelsko-palestinskog sukoba davanjem savetodavnog mišljenja koje se odnosi na postupke samo jedne strane.
Visek je govorio na ročištu u MSP, započetom u ponedeljak, na zahtev Generalne skupštine UN za neobavezujuće savetodavno mišljenje o legalnosti izraelske politike na okupiranim teritorijama.
On je ocenio da će mišljenje suda imati posledice po strane u sukobu i nastojanja svih koji rade na postizanju održivog mira.
Prvog dana ročišta palestinski ministar spoljnih poslova Rijad al-Maliki je pozvao sud da podrži pravo Palestinaca na samoopredeljenje i da proglasi da je izraelska okupacija nelegalna i mora odmah prestati u potpunosti i bezuslovno.
V.d pravnog savetnika Stejt departmenta je danas podsetio da postoji ustanovljeni okvir zasnovan na principu zemlja za mir i utvrđeni principi okupacionog zakona.
Ideja zemlja za mir je decenijama bila kamen temeljac diplomatije SAD i osnova mirovnog sporazuma između Izraela i Egipta, sklopljenog 1979. godine, na osnovu kojeg se Izrael povukao sa Sinajskog poluostrva u zamenu za mir i priznanje.
Isti princip je primenjen na izraelsko-palestinski sukob, ali je mirovni proces više puta bio u zastoju zbog palestinskih napada, širenja jevrejskih naselja na okupiranoj teritoriji i nesposobnosti dve strane da se dogovore o eksplozivnim pitanjima kao što su konačne granice, status Jerusalima i sudbina palestinskih izbeglica.
Argumenti SAD u svetskom sudu izneti su dan pošto je Vašington stavio veto na arapsku rezoluciju kojom se zahteva hitan humanitarni prekid vatre u Pojasu Gaze, uz objašnjenje da će uticati na pregovore o sporazumu da se oslobode taoci koje drži palestinski ekstremistički Hamas.
Za rezoluciju je glasalo 13 od 15 članova SB UN, a Velika Britanija se uzdržala.
To se smatra odrazom snažne podrške zemalja širom sveta okončanju rata.
„Napadi Hamasa, otimanje talaca i drugi zločini i nastavak neprijateljstava i patnje Palestinaca u Gazi i nasilje na Zapadnoj obali pojačavaju odlučnost SAD da hitno postigne konačan mir koji uključuje puno ostvarrenje palestinskog samoopredeljenja“, rekao je Visek.
Njegovom govoru prethodnele su osude politike Izraela od strane predstavnika Kolumbije, Kube i Egipta.
Na ročištu pored Palestinaca govore predstavnici 51 zemlje i tri međunarodne organizacije.
Očekuje se da prođu čitavi meseci dok se ne donese konačno savetodavno mišljenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.