Oštar sukob američkih demokrata i republikanskog predsednika Donalda Trampa, oko izveštaja specijalnog savetnika Roberta Mulera o ruskom mešanju, podignut je na viši nivo raspravom o ustavnim ovlašćenjima Kongresa u nadzoru izvršne vlasti, što dovodi u pitanje sistem kontrole i podele vlasti.
To su ocene američkih i britanskih medija koje prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).
Odluka odbora Predstavničkog doma za pravosudje da se ministar pravde Vilijam Bar opomene za nepoštovanje Kongresa ključni je trenutak u pravnoj bitki demokrata s Belom kućom oko pristupa celom Mulerovom izveštaju o ruskom mešanju, ocenjuje britanski Gardijan.
Tramp se u reakciji na glasanje o Baru prvi put pozvao na načelo „izvršne privilegije“ što obično treba da zaštiti poverljivost odlučivanja u Beloj kući.
On je rekao da ima pravo da spreči članove Kongresa da pročitaju čitav Mulerov izveštaj, posle čega je predsednik odbora, demokrata Džerold Nadler ocenio da predsednik „potpuno prkosi“ ustavom zagarantovanom pravu Kongresa da nadzire izvršnu vlast.
„Sada smo u ustavnoj krizi“, rekao je Nadler, posle čega je, kako ističe liberalni list, haštag #ConstitutionalCrisis postao popularan na Tviteru.
Termin ustavna kriza više puta je korišćen tokom Trampovog mandata zbog pritisaka na uobičajenu ravnotežu grana vlasti, ali SAD nisu u takvoj poziciji, makar još ne, prenosi Si-En-En (CNN) ocene pravnih stručnjaka.
Tramp pokušava da priguši kongresnu kontrolu odbijanjem da saradjuje s kongresnim istražiteljima posle objavljivanja Mulerovog izveštaja ili u vezi sa svojim poreskim prijavama. Bar neće da svedoči ili da objavi ceo izveštaj, ministar finansija odbija da Kongresu da Trampove poreske prijave, bivšem savetniku Bele kuće je rečeno iz Bele kuće da ne sarađuje s Kongresom, a deluje da će Ministarstvo pravde sprečiti i Mulera da svedoči u Kongresu.
Sve to, međutim, nije nivo ustavne krize, ukazuje profesor prava s Jejla Džek Balkin i dodaje da demokrate iz Kongresa mogu tražiti od sudova da sprovedu naloge za saslušanja, što nije idealan put, jer sudski procesi dugo traju. Ali ako Tramp bude ignorisao sudove, to će biti ustavna kriza, objašnjava Balkin.
Sadašnji sukob demokrata u Kongresu i Trampa mogao bi da ima trajne posledice po sistem kontrole vlasti, piše časopis Ekonomist, uz ocenu da je nijedan predsednik SAD nije otišao toliko daleko u prkošenju Kongresu.
Mada tvrdnje da Kongres nema pravne osnove za pozive na saslušanja možda neće opstati na sudovima, za sudske procese je potrebno mnogo vremena, što pomaže Trampu, ocenjuje časopis. Predsednik može te napore predstaviti kao zlobnu politiku rivala, dok ne istekne vreme do izbora kada će isteći važenje kongresnih naloga.
Postavlja se pitanje, ukazuje Ekonomist, šta ako se Tramp ne suoči s posledicama ignorisanja kongresnih poziva, što je bila osnova trećeg člana impičmenta protiv Niksona. Od Votergejta su predsednici osećali obavezu da makar deluju kao da prihvataju ovlašćenja Kongresa, ali Tramp ne oseća takav pritisak. Ako uspe u svom prkošenju, stari sistem kontrole vlasti će propasti, ističe časopis.
S druge strane, Volstrit džurnal u uredničkom komentaru ocenjuje da se kampanja demokrata protiv Trampa s tvrdnjama da njegovi postupci ugrožavaju demokratiju, svodi na pseudo-impičment, kako ne bi morali da pokrenu pravi postupak opoziva.
Problem je što demokrate besne zbog postupaka koji nisu ni prekršaji, a kamoli teški zločini, ocenjuje konzervativni list i dodaje da su utoliko demokrate te koje ugrožavaju ustav. Ako demokrate žele da nastave da insistiraju na Mulerovom izveštaju, treba da pokrenu zvaničnu proceduru impičmenta, jer je to legalno ovlašćenje Kongresa, ističe list i ocenjuje da je sadašnji pseudo-impičment obmanjivanje ustava i američke javnosti, prenosi RSE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.