Vlada u Tripoliju, koju podržavaju SAD, navela je da je 21 osoba ubijena, a 27 ranjeno u sukobima blizu glavnog grada Libije.
Među stradalima je, kako se navodi u izveštajima, i doktor iz organizacije Crveni polumesec. Dok snage Libijske nacionalne armije (LNA) pod komandom generala Kalifa Haftara napreduju sa istoka ka Tripoliju, američki državni sekretar Majk Pompeo poziva na razgovore i hitnu obustavu neprijateljstava.
„SAD su duboko zabrinute oko sukoba u blizini Tripolija. Jednostrana vojna kampanja u Tripoliju ugrožava civile i narušava perspektivu za bolju budućnost za sve Libijce“, kaže se u saopštenju Pompea. Kako prenosi AP, SAD su privremeno povukle deo svojih snaga iz Libije zbog „bezbednosnih uslova na terenu“. Mali kontigent američkih trupa tokom proteklih godina bio je prisutan u Libiji kao pomoć lokalnim snagama u borbi protiv Islamske države i militanata Al Kaide, ali i zaštite diplomatskih postrojenja. „Bezbednosna situacija na terenu u Libiji je sve složenija i nepredvidivija“, kaže general Tomas Valdhauser, šef američke afričke komande.
Sem SAD, i Indija je evakuisala manji kontigent mirovnih snaga. Indijski ministar inostranih poslova Sušma Svaraj kaže da su mirovne snage 15. Centralnog rezervnog policijskog sastava povučene tokom vikenda iz Tripolija jer se situacija „u Libiji iznenada pogoršala“ i jer su „sukobi prebačeni u centar grada“. Italijanska multinacionalna naftna i gasna kompanija Eni rešila je da evakuiše svoje italijansko osoblje iz zemlje. I UN su rešile da povuku osoblje koje im, kako su rekli „sada nije nužno“. Stanovnici Tripolija, prenosi Bi-Bi-Si, gomilaju zalihe hrane i goriva u strahu da bi moglo doći do pogoršanja situacije.
Rusija se takođe oglasila poručivši da ne podržava generala Haftara u njegovoj bici za Tripoli. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov kazao je novinarima da Rusija ne podržava snage na istoku Libije, koje predvodi Haftar. „Mi nemamo stranu u ovom sukobu“, rekao je Peskov.
Snage libijske vlade drugi put u dva dana preuzele su kontrolu nad aerodromom u Tripoliju, odakle su potisnuli pobunjenike odane generalu Haftaru. U glavni grad Libije stižu vojna pojačanja vladinim snagama iz drugih delova Libije. Premijer međunarodno priznate vlade Libije Fajez Saradž optužio je Haftara za izdaju i upozorio da se zemlja suočava s ratom u kojem neće biti pobednika. „Pružali smo ruke ka miru, ali nakon agresije koju je pokrenuo Haftar i njegove ratne deklaracije protiv naših gradova i glavnog grada on će naići samo na snagu i jačinu“, poručio je Saradž.
Krajem februara, Al Saradž i Haftar su održali razgovore u Abu Dabiju kada su se saglasili da je neophodno raspisati izbore u zemlji, prenose UN. Haftar čini se pokušava da zauzme Tripoli i uspostavi vojnu kontrolu nad celom zemljom pre razgovora, koje sponzorišu UN, zakazanih za 14. april u libijskom gradu Gadames kada je planirano da se uspostavi okvir za eventualne izbore. Predstavnik UN za Libiju Gasan Salame kazao je da su UN rešene da održe planiranu konferenciju.
Čini se da je general Haftar uveren da, uprkos međunarodnim osudama, samo vojnim sredstvima može obezbediti mesto u budućem političkom rukovodstvu zemlje, prenosi britanski servis. Okolnosti su takve, tvrde poznavaoci prilika, da zapadne zemlje imaju malo „aduta u rukavu“ koji bi dovele do deeskalacije nasilja, te su opet došle u poziciju da treba krenuti od nule.
Komandant samoproglašene Libijske nacionalne armije pokrenuo je iznenadnu ofanzivu prošle nedelje, što bi zemlju mogao da odvuče u dublji građanski rat. Situacija u Libiji je nestabilna još od 2011. kada je svrgnut i ubijen dugogodišnji lider Moamer el Gadafi. Od tada zemljom vladaju rivalske vlasti – na istoku i zapadu, od kojih svaku podržavaju različite oružane grupe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.