borbeni avion F-16Foto: EPA-EFE/VALDA KALNINA

SAD rade sa ukrajinskim pilotima u Sjedinjenim Državama na utvrđivanju koliko će im vremena biti potrebno da se obuče da upravljaju borbenim avionima F-16, izjavila su za Si-En-En tri izvora obaveštena o ovom pitanju.

Dva ukrajinska pilota se trenutno nalaze u jednoj vojnoj bazi u SAD gde se njihove veštine testiraju na simulatorima leta kako bi se utvrdilo koliko vremena bi im trebalo da nauče da upravljaju različitim američkim vojnim avionima, uključujući F-16.

Jedan američki vojni zvaničnik rekao je novinarima koji su putovali sa ministrom odbrane Lojdom Ostinom na Bliski Istok da se ukrajinski piloti nalaze u Tusonu, Arizona, na jednom „događaju upoznavanja“ za koji je rekao da je „rutinska aktivnost u okviru vojnog dijaloga sa Ukrajinom“.

„Događaj upoznavanja je u suštini diskusija između osoblja vazduhoplovnih snaga i opservacija kako američke vazdušne snage operišu“, rekao je zvaničnik.

„Ovaj događaj nam omogućava da pomognemo ukrajinskim pilotima da postanu efikasniji i da ih posavetujemo kako da razviju svoje kapacitete. Piloti neće upravljati avionima već će koristiti simulator tokom posete“, naveo je.

Zvaničnik je dodao da „nema novosti u vezi aviona F-16 za Ukrajinu“ i da nema neposrednih planova da se poveća broj ukrajinskih pilota u SAD.

Kako navodi Si-En-En, ovo ukazuje da SAD nisu u potpunosti zatvorile vrata za mogućnost da obezbede avione F-16 za Ukrajinu.

Ukrajina vrši pritisak na SAD da joj obezbede borbene avione, a visoki ukrajinski zvaničnici su tokom proteklih dana ubrzali svoju kampanju javnog lobiranja, tvrdeći da su im avioni neophodni da se odbrane od ruskih raketnih i napada dronovima.

Ali, taj pritisak su sa skepticizmom dočekali američki i saveznički zvaničnici, koji kažu da bi avioni bili nepraktični zato što je za njih potrebna opsežna obuka a rusija ima brojne protivavionske sisteme koji bi mogli lako da ih obore.

Kada je ranije upitan da li će SAD obezbediti Ukrajini avione F-16, Bajden je izričito odgovorio „ne“.

Početkom rata, SAD su smatrale da bi snabdevanje Ukrajine novim borbenim avionima predstavljalo rizik od eskalacije između NATO-a i Rusije.

U intervjuu za Ej-Bi-Si njuz u februaru, Bajden je rekao da Ukrajini „sada ne trebaju F-16“, uprkos učestalim javnim apelima ukrajinskih zvaničnika i rastućem pritisku republikanaca u kongresu.

Američki i evropski zvaničnici su ranije rekli za Si-En-En da su borbeni avioni F-16 nepraktični u ovoj situaciji.

Nemačka je prošle sedmice u potpunosti isključila mogućnost isporuke borbenih aviona Ukrajini dok su zvaničnici britanske vlade podržali ovaj stav i rekli da smatraju da nije praktično slati avione u Ukrajinu.

Holandski i poljski lideri su takođe pokazali oklevanje kada su upitani o slanju borbenih aviona F-16.

U utorak je zamenik američkog ministra odbrane Kolin Kal rekao Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma da bi bilo potrebno 18 meseci da se obuče ukrajinski piloti i tvrdio da je tako dugotrajna obuka bila izuzetno skupa.

„Teško mi je da kažem bilo kojem članu Kongresa ili američkom građaninu da je sada najbolji način da se dolari koriste njihovo trošenje na F-16“, rekao je Kal.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari