SAD i Rusija imaju specijalnu telefonsku liniju uspostavljenu 1963, da li je u upotrebi? 1Foto: EPA-EFE/PETER KLAUNZER

Specijalna telefonska linija koja je uspostavljena za ublažavanje krize između Kremlja i Bele kuće trenutno se ne koristi, saopštio je Kremlj u sredu, pošto nuklearni rizici rastu usred najvećih tenzija između Rusije i Zapada u poslednjih nekoliko decenija, prenosi Rojters.

Ruski predsednik Vladimir Putin snizio je u utorak prag za nuklearni napad kao odgovor na širi spektar konvencionalnih napada, nekoliko dana nakon izveštaja da je Vašington dozvolio Ukrajini da koristi oružje proizvedeno u SAD za udar duboko u Rusiju.

Ukrajina je u utorak koristila američke rakete ATACMS da pogodi rusku teritoriju, iskoristivši novu dozvolu odlazeće administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena hiljaditog dana rata.

Takozvana „vruća linija“ između Moskve i Vašingtona uspostavljena je 1963. kako bi se smanjila pogrešna percepcija koja je izazvala kubansku raketnu krizu 1962. i omogućila je direktnu komunikaciju između američkih i ruskih lidera.

„Imamo posebnu bezbednu liniju za komunikaciju između predsednika Rusije i Sjedinjenih Država. Štaviše, čak i za video komunikaciju“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov za državnu novinsku agenciju TASS.

Ali kada su ga pitali da li je ovaj kanal trenutno u upotrebi, rekao je: „Ne“.

Moskva je rekla da je upotreba ATACMS, raketa najvećeg dometa koje je Vašington do sada isporučio Ukrajini, jasan signal da Zapad želi da eskalira sukob.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dugo je molio Vašington i njegove saveznike u NATO da dozvole upotrebu oružja dugog dometa, rekavši da je ono potrebno za uništavanje vojne i transportne infrastrukture koja je ključna za ratne napore Rusije.

Moskva je rekla da se takvo oružje ne može lansirati bez direktne operativne podrške SAD i da bi njihova upotreba učinila Vašington direktnim učesnikom u ratu, što bi izazvalo odmazdu Rusije.

Ruske diplomate kažu da je kriza između Moskve i Vašingtona sada uporediva sa kubanskom raketnom krizom iz 1962. godine kada su dve hladnoratovske supersile bile najbliže namernom nuklearnom ratu, i da Zapad pravi grešku ako misli da će Rusija odstupiti zbog Ukrajine.

Kremlj je rekao da Rusija smatra da je nuklearno oružje sredstvo odvraćanja i da je njena ažurirana nuklearna doktrina imala za cilj da potencijalnim neprijateljima jasno stavi do znanja neizbežnost odmazde ako napadnu Rusiju.

Peskov je u sredu rekao novinskoj agenciji RIA da Zapad želi da nanese strateški poraz Rusiji dozvoljavajući Kijevu da udari duboko u Rusiju oružjem proizvedenim u SAD.

„I, naravno, koriste Ukrajinu kao oruđe u svojim rukama za postizanje ovih ciljeva“, rekao je Peskov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari