SAD se i dalje nadaju diplomatskom rešenju 1Foto: EPA/ MICHAEL REYNOLDS

Američka i južnokorejska vojska će ovog meseca sprovesti obimne vojne vežbe na moru, kopnu i u vazduhu, uprkos pretnjama Severne Koreje da će ispaliti rakete prema ostrvu Guam u Pacifiku, koje pripada teritoriji SAD.

Zajedničke vežbe koje se održavaju svake godine, nazvane „Ulchi-Freedom Guardian“, odavno su planirane za period od 21. do 31. avgusta, ali ove godine su se poklopile sa vremenom u kom su odnosi između Vašingtona i Pjongjanga veoma zategnuti. Osim toga, taj tajming se poklapa i sa vremenskim okvirom za koji je Pjongjang najavio da će biti spreman za lansiranje četiri Hvasong-12 balističke rakete srednjeg dometa prema ostrvu Guam, što je jedna od retko preciznih pretnji prema SAD. Kako piše Gardijan, Vašington i Seul su saopštili da su ove vežbe, u kojima će učestvovati desetine hiljada američkih i južnokorejskih vojnika, usmerene na to da odvrate Severnu Koreju od agresije.

Na predlog Amerike, Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je u subotu doneo odluku da se Severnoj Koreji uvedu oštre sankcije, što je izazvalo besan odgovor režima Kim Džong Una, koji je obećao osvetu. Zatim je Tramp „dodao ulje na vatru“ zapretivši Severnoj Koreji da će doživeti „bes i vatru kakvi još nisu viđeni u svetu“, na šta je Pjongjang odgovorio detaljnim planom za lansiranje četiri projektila ka vodama u okolini ostrva Guam. U četvrtak, Tramp je nagovestio da njegov komentar o „besu i vatri“ nije bio dovoljno oštar i dodao da će Severna Koreja zažaliti ukoliko napadne Guam, čiju trećinu površine zauzima američka vojska i vojne baze.

Bi-Bi-Si prenosi da je, osim toga, Tramp kritikovao prethodne administracije da su bile previše blage prema Severnoj Koreji i još jednom je ponovio da bi Kina, kao najbliži severnokorejski saveznik, mogla da „učini mnogo više“. „Ako Severna Koreja učini bilo šta, pa makar i samo pomisli da napadne nekoga koga mi volimo ili predstavljamo ili naše saveznike ili nas, dogodiće im se stvari za koje nikada nisu mislili da su moguće. Severnoj Koreji je bolje da se sabere na vreme ili će se naći u nevolji u kakvoj je malo nacija ikad bilo“, rekao je Tramp, ali je i dodao da su SAD uvek otvorene za pregovore.

Ministar odbrane SAD Džejms Matis rekao je da se Amerika još uvek nada da će krizu sa Severnom Korejom rešiti diplomatskim putem. On je naglasio da je njegov posao kao ministra odbrane da bude spreman ako dođe do sukoba i da bi rat bio „katastrofalan“, ali i da diplomatski napori, za koje nije precizirao u čemu se sastoje, „već daju rezultate“, na čemu radi zajedno sa državnim sekretarom Reksom Tilersonom i ambasadorkom UN Niki Hejli.

„Tragedija rata je svima veoma dobro poznata i ne treba joj druga karakterizacija osim toga da bi to bilo katastrofalno“, kaže Matis. Upitan o planovima američke vojske ako dođe do konflikta, Matis je izjavio da je zemlja spremna, ali da „niko ne govori neprijatelju unapred šta će uraditi“. Severnokorejska vojska je saopštila da će nastaviti „da prati govor i ponašanje SAD“.

Gardijan javlja da su zvaničnici u Seulu juče potvrdili da će najavljene vojne vežbe, koje često izazivaju bes Pjongjanga, biti održane. Posle Japana i Nemačke, u Južnu Koreju će doći treći po redu najveći broj američkih vojnika, sa oko 35.000 njih koji će biti stacionirani na 83 pozicije. U četvrtak, američka i japanska vojska su počele sa 18-dnevnim vežbama na ostrvu Hokaido na severu Japana, što je još jedan događaj koji je ranije zakazan za ovo nemirno vreme. Prošle godine, Severna Koreja je sprovela dva testiranja nuklearne bombe, a u julu ove godine je izvela dva probna lansiranja interkontinentalnih balističkih raketa. Stručnjaci imaju podeljena mišljenja o tome da li ova zemlja ima mogućnost da montira minijaturnu nuklearnu bojevu glavu na raketu.

Kako prenosi Bi-Bi-Si, kineske državne novine Global tajms javile su da će Peking ostati neutralan ako susedna Severna Koreja izvede napad kojim preti Americi, ali i upozoravaju: „Ako Amerika i Južna Koreja napadnu Severnu Koreju i pokušaju da svrgnu režim ove zemlje i promene politički obrazac na Korejskom poluostrvu, Kina će intervenisati i sprečiti ih u tome“. Australijski premijer Malkom Ternbul rekao je da će Australija biti spremna da se pridruži borbi protiv Severne Koreje ukoliko dođe do napada na Ameriku. „Australija će ispoštovati ono na šta se obavezala Anzus sporazumom iz 1951, kao što bi i Amerika nama priskočila u pomoć u slučaju da budemo napadnuti“, rekao je Ternbul.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari