Rusija će ukinuti moratorijum na raspoređivanje raketa srednjeg i kratkog dometa (INF) sposobnih da nose nuklearne bojeve glave, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u intervjuu za RIA Novosti.
Prema njegovim rečima, to će biti odgovor Sjedinjenim Državama.
Konkretno, Lavrov je optužio Vašington za raspoređivanje oružja klase INF u različitim regionima sveta, suprotno „upozorenjima“ Moskve i Pekinga.
Ruski ministar je napomenuo da do sada navedeni moratorijum Rusije ostaje na snazi, ali „danas je očigledno“ da je „već praktično neodrživ i da će morati da bude ukinut“.
Lavrov je, takođe, dodao da je Moskva već pokazala Vašingtonu svoju „odlučnost da sprovede kompenzacijske mere“ sprovođenjem „borbenog testa“ balističke rakete srednjeg dometa Orešnik: krajem novembra vojska ju je lansirala u ukrajinskom gradu Dnjepru.
Predsednik Vladimir Putin rekao je da je ovaj napad odgovor na udare Oružanih snaga Ukrajine na teritoriju Rusije od strane američkih raketa ATACMS i britanske olujne senke, podseća Moskovski tajms (The Moscow Times).
Od 2026. Sjedinjene Države će početi sa raspoređivanjem raketa dugog dometa u Nemačkoj u pripremi za dugoročno raspoređivanje koje će uključivati SM-6, krstareće rakete Tomahavk i nenuklearno hipersonično oružje u razvoju.
Nemački kancelar Olaf Scholz nazvao je takav korak odvraćanjem neophodnim za osiguranje evropske odbrane i govorio o svojoj spremnosti da odustane od ovih mera ako Rusija zaustavi rat u Ukrajini.
Putin je tvrdio da će raspoređeno oružje moći da stigne do važnih objekata državne infrastrukture Rusije za oko 10 minuta. Ranije je Kremlj kritikovao raspoređivanje sistema Tifon na Filipinima, sposobnog da granatira celo Južno kinesko more i veći deo kontinentalne Kine.
Ugovor o eliminaciji raketa srednjeg dometa i kratkog dometa (INF Sporazum) potpisali su Mihail Gorbačov i Ronald Regan 1987.
U skladu sa dokumentom, strane nisu mogle imati zemaljske balističke rakete i krstareće rakete dometa od 500 do 5,5 hiljada kilometara.
Sjedinjene Države su se povukle iz sporazuma 2019. godine pod administracijom Donalda Trumpa.
Bela kuća je napomenula da je Rusija prekršila sporazume započevši razvoj krstareće rakete 9M729, poznate u NATO-u kao SSC-8. Rusija je, zauzvrat, iznela tvrdnje o raspoređivanju lansera Mk-41 u Rumuniji. Ubrzo nakon povlačenja iz sporazuma INF, Pentagon je testirao balističku raketu lansiranu sa zemlje, a Putin je suspendovao sporazum.
U decembru, ruski predsednik je ponovo pokrenuo ovu temu, rekavši da Sjedinjene Države stvaraju i pripremaju se za raspoređivanje raketa u prednjim zonama sa dometom do 5.500 km, „dok se transfer i raspoređivanje ovih raketnih sistema u Evropi i u azijsko-pacifičkom regionu već praktikuje“.
Putin je upozorio da će raskid Sporazuma o INF-u „dovesti do negativnih posledica po celokupnu globalnu bezbednost“ i obećao da će, ako Sjedinjene Države počnu da primenjuju takve sisteme, onda će Rusija ukloniti svoja dobrovoljna ograničenja i odgovoriti na isti način.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.