Šta SAD kaže o eksplozijama pejdžera Hezbolaha? 1foto: Shutterstock/72westy

SAD „nisu umešane“ u seriju eksplozija pejdžera u Libanu koja je usmrtila najmanje devet a ranila oko 2.800 ljudi, i „nisu bile unapred svesne“ da se tako nešto priprema, rekao je večeras portparol Stejt departmenta Metju Miler, koji ono što se desilo nije opisivao kao „napad“ već kao – „incident“, javlja Si-En-En (CNN).

Vlada Libana i proiranski militantni pokret Hezbolah – čiji su članovi mahom stradali od eksplozija pejdžera, optužili su Izrael da stoji iza toga, a SAD su mu tradicionalni saveznik.

„Sjedinjene Države nisu bile svesne ovog incidenta unapred, i mi u ovom trenutku prikupljamo informacije“, rekao je Miler.

Ovaj portparol nije želeo da kaže kakve informacije su SAD do sada prikupile, niti da kaže da li je, po proceni Vašingtona, Izrael odgovoran za ono što se danas desilo sa pejdžerima u Libanu.

Izraelske snage bezbednosti odbile su da komentarišu eksplozije pejdžera.

„Ama baš nikakvu procenu nemam da pružim u ovom trenutku“, rekao je Miler. On nije želeo da kaže da li će SAD raditi svoju procenu, ali je naznačio da one „prikupljaju informacije na sve načine na koje ih uobičajeno prikupljaju“.

Prema njegovim rečima, Vašington ih prikuplja „preko diplomatskih kanala, kao i kroz druge kanale“.

Miler nije rekao da li su predstavnici SAD razgovarali s izraelskim ili libanskim zvaničnicima.

Upitan postoje li indikacije da će Iran ići na odmazdu, s obzirom na izveštaje da je u eksploziji jednog pejdžera ranjen i iranski ambasador u Libanu, Miler je odgovorio da ne želi da spekuliše dok izveštaji o tome ne budu potvrđeni.

„Video sam te izveštaje. Ne želim da govorim o tome kakve bi implikacije mogle da budu pre no što izveštaji budu potvrđeni. Ali zasigurno, kao što je uvek slučaj, pozvali bismo Iran da ne koristi nijedan incident, nijednu nestabilnost kako bi pridodao novu nestabilnosti i pojačao postojeće tenzije u regionu. To je naša poruka Iranu još od 7. oktobra (prošle godine, kada je palestinski Hamas napao Izrael, što je dovelo do rata u Gazi)“, rekao je Miler.

Portparol Stejt departmenta je ponovio američko uverenje da je za konflikt između Izraela i Hezbolaha na severu jevrejske države, kod granice sa Libanom, potrebno diplomatsko rešemnje, i da je bitno da Izrael i Hamas postignu prekid vatre kako bi se diplomatsko rešenje na severu Izraela olakšalo.

Miler nije hteo da kaže kako SAD procenjuju uticaj napada preko pejdžera na pregovore Izraela i Hamasa o prekidu vatre u Gazi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari