Američke vlasti uvele su danas sankcije određenim kineskim zvaničnicima koji sprovode politiku „prisilne asimilacije“ tibetanske dece, od kojih je više od milion odvojeno od svojih porodica prema podacima stručnjaka UN-a.
Šef američke diplomatije Entoni Blinken (Anthony) izjavio je da njegova zemlja više neće davati vize kineskim liderima odgovornim za sistem internata u koje se nasilno šalju mladi Tibetanci odvojeni od svojih porodica.
Ta odluka je deo niza mera usmerenih na Kinu koje su preduzele SAD, uprkos nedavnom obnavljanju dijaloga između visokih predstavnika ove dve sile.
Politika Pekinga „ima za cilj da eliminiše jezičku, kulturnu i versku tradiciju Tibeta među mlađim generacijama Tibetanaca“, rekao je Blinken.
„Pozivamo kineske vlasti da prestanu da nasilno šalju tibetansku decu u državne internate i da prekinu politiku prisilne asimilacije u Tibetu i drugim delovima Kine“, dodao je on.
Od 2021. SAD optužuju Kinu za „genocid“ nad Ujgurima u Sinkjangu, na severozapadu zemlje. Američke vlasti, kao i očevici i organizacije za ljudska prava, tvrde da su mnogi pripadnici ove manjine podvrgnuti prinudnom radu i poslati u logore.
Zabrana izdavanja viza uvedena danas, odnosiće se na bivše i sadašnje zvaničnike uključene u kinesku politiku na Tibetu, rekao je neimenovani portparol Stejt departmenta, ne navodeći druge detalje.
Blinken je u svojoj izjavi citirao rad specijalnih izvestilaca UN, koji su u februaru zaključili da je oko milion tibetanske dece odvojeno od svojih porodica i nasilno odvedeno u internate.
U aprilu su drugi eksperti UN-a optužili Kinu da je naterala stotine hiljada Tibetanaca na programe „stručne obuke“ koji ugrožavaju tibetanski identitet i mogu dovesti do prinudnog rada.
Kina gvozdenom rukom upravlja Tibetom od 1950. Mnogi Tibetanci u egzilu optužuju kineske vlasti za represivne mere i mučenje i tvrde da vlasti nastoje da izbrišu njihovu kulturu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.