gruzija zastava i parlament u tbilisijuFoto: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

SAD su uvele sankcije visokim državnim zvaničnicima Gruzije i liderima vladajuće stranke Gruzijski san, zbog donošenja kontroverznog zakona koji je izazvao višenedeljne proteste u toj kavkaskoj zemlji i za koji kritičari tvrde da će ograničiti slobodu medija i ugroziti šanse te zemlje da se pridruži Evropskoj uniji.

Portparol Stejt departmenta Metju Miler nije identifikovao, zbog zakona o poverljivosti viza, ko su sankcionisani ali je rekao da je u pitanju „nekoliko desetina“ ljudi kojima su uvedene zabrane putovanja.
Ovaj potez je usledio je tri dana nakon što je predsednik gruzijskog parlamenta Šalva Papuašvili potpisao zakon nakon što su poslanici oborili veto predsednice Salome Zurabišvili.

Zakon zahteva od medija, nevladinih organizacija i drugih neprofitnih grupa da se registruju kao „da ostvaruju interese strane sile“ ako primaju više od 20 odsto svojih sredstava iz inostranstva.

Vlada tvrdi da je zakon neophodan da bi se zaustavili strani akteri koji pokušavaju da destabilizuju zemlju, međutim mnogi novinari i aktivisti kažu da je njen pravi cilj da ih stigmatizuje i ograniči debatu pre parlamentarnih izbora zakazanih za oktobar.

Američki državni sekretar Entoni Blinken upozorio je da SAD razmatraju svu svoju pomoć Gruziji, koja je iznosila 390 miliona dolara u poslednjih nekoliko godina.

Protivnici zakona su ga nazvali „ruski zakon“ jer liči na mere koje su na snazi u Rusiji u cilju obračuna sa nezavisnim medijima, neprofitnim organizacijama i aktivistima. Pojedini tvrde da je tu meru možda pokrenula Moskva da osujeti šanse Gruzije za dalju integraciju sa Zapadom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari