Portparol Stejt departmenta SAD Metju Miler izjavio je da je Vašington zabrinut zbog posete ministra nacionalne bezbednosti Izraela, ultranacionaliste, Itamara Ben-Gvira Brdu hrama u Jerusalimu, najsvetijem u judaizmu.
„To sveto mesto ne bi trebalo da se koristi u političke svrhe i mi pozivamo sve strane da poštuju njegovu svetost“, saopštio je sinoć Miler, preneo je AP.
Na osnovu sporazuma koji su već dugo na snazi, Jevrejima je dozvoljeno da posećuju to mesto, ali ne i da se tamo mole.
U proteklim godinama međutim sve veći broj Jevreja je počeo i da se moli što je podstaklo strah Palestinaca da Izrael planira da podeli ili preuzme svetilište.
Na Brdu hrama su se nekada nalazili drevni jevrejski hramovi, a sada je tamo džamija Al-Aksa, treća po značaju u islamu i muslimani to mesto zovu Uzvišeno utočište (Haram al-Šarif).
„Mi smo nadležni“, izjavio je Ben-Gvir tokom posete Brdu hrama u nedelju ujutru.
Kasnije je održana sednica Vlade Izraela u jerusalimskom Starom gradu da se proslavi kontrola nad tim područjem, posle Dana Jerusalima u četvrtak, kojim se obeležava osvajanje istočnog dela grada u ratu 1967. godine.
Ben-Gvirovu posetu osudili su Palestinci, koji je smatraju provokacijom i susedni Jordan.
On je bivši vođa jevrejskih naseljenika i ultradesničarski aktivista koji je bio osuđen za huškanje na nasilje i podršku jevrejskoj terorističkoj organizaciji, a sada je zadužen za izraelske policijske snage.
Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena je takođe sinoć oštro kritikovala Izrael što preduzima korake da naseli jevrejske naseljenike u ranije evakuisanom divljem naselju Homeš na severu okupirane Zapadne obale.
U martu je Vlada Izraela poništila akt iz 2005. o evakuaciji četiri jevrejska naselja.
Tokom vikenda jedan izraelski general je na Zapadnoj obali potpisao naredbu kojom se otvara put rekonstrukciji naselja.
SAD su, kako je rekao portparol Miler, duboko zabrinute za ilegalnu politiku Izraela.
Izrael je osvojio Zapadnu obalu u ratu 1967. godine zajedno s istočnim Jerusalimom i pojasom Gaze.
Palestinci teže da na tim teritorijama osnuju nezavisnu državu s istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom.
Veći deo međunarodne zajednice smatra jevrejska naselja nelegalnim i preprekom za mir, a danas na Zapadnoj obali živi gotovo 490.000 jevrejskih naseljenika, među tri miliona Palestinaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.