Sadik Duraku zatvoren u Srbiji na osnovu "slabih" dokaza: BBC o Britancu sa Kosova koji se nalazi u srpskom pritvoru 1Foto: FoNet/MUP Srbije

Porodica Britanca koji se nalazi u srpskom zatvoru apeluje na dodatnu pomoć od britanske vlade, tvrdeći da su optužbe protiv njega neosnovane i politički motivisane, piše BBC.

Sadik Duraku, 54. godišnji otac troje dece iz Brajtona, uhapšen je 17. aprila dok je putovao u posetu rođacima na Kosovo.

On se trenutno nalazi u zatvoru u Beogradu, optužen da je počinio ratne zločine kao pripadnik Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) 1990-ih, navodi koje njegova porodica i pravni tim demantuju.

Kancelarija za spoljne poslove, komonvelt i razvoj Ujedinjenog Kraljevstva (FCDO) saopštila je da podržavaju Britanca koji je uhapšen u Srbiji te da su u kontaktu sa lokalnim vlastima.

Duraku je rođen na Kosovu, a 1998. on i njegova porodica dobili su azil u Ujedinjenom Kraljevstvu dok je u njegovoj domovini besneo rat.

Postao je britanski državljanin 2002. i izgradio život vodeći biznis vezan za pranje automobila pre nego što je otišao u penziju zbog lošeg zdravlja.

Hapšenje

Duraku je u aprilu uhapšen dok je prelazio srpsko-mađarsku granicu – put kojim je prolazio mnogo puta ranije.

Ovog puta ga je privela srpska granična policija pod optužbom da je počinio ratne zločine navodno kao pripadnik OVK.

Istog dana, srpske vlasti su pritvorile više od 1.000 drugih osoba, ali je veći broj pušten.

Prve optužbe protiv Durakua terete ga za učešće u ratnim zločinima protiv lokalnog stanovništva 1999. godine.

Njegova porodica je uporna da su ove optužbe nepotkrepljene i kažu da on nikada nije bio niti učesnik u ratu, ni pripadnik OVK i da nije učestvovao ni u kakvom nasilju.

„Bili smo zapanjeni“, rekla je Zana Duraku, njegova ćerka.

Porodica je prikupila obimnu dokumentaciju kako bi dokazala da je u vreme kada ga optužnica tereti on bio u Ujedinjenom Kraljevstvu i da nije imao neophodnu dokumentaciju potrebnu da napusti zemlju od decembra 1998. do sticanja državljanstva 2002.

Pismo

Durakuov advokat iz Velike Britaniji, Majkl Polak iz Justice Abroad, rekao je da se ceo slučaj uglavnom zasniva na pismu.

Pretpostavka je da je pismo od Srbina „koji bi trebalo da živi u Nemačkoj“ te da se pismo pripisuje nekome ko „ne izgleda da je prava osoba“, rekao je Polak.

On je rekao da pismo ne izgleda kao da je sa prave adrese i da sadrži pozive na „mučenje“ Durakua dok „ne prizna istinu“.

Polak, takođe, navodi da je „veoma neobično zasnivati slučaj kao što je ratni zločin na ovakvom dokumentu“.

Predmeti ratnih zločina obično „imaju fascikle i fascikle sa dokazima o kretanjima i akcijama“, rekao je on.

Advokat navodi da je pismo ili „izmišljeno za ovaj postupak ili da ga je potencijalno sastavio neko kome se Duraku zamerio“.

„Ovo je optužba za ratne zločine zasnovana na zaista slabim dokazima iz ovog pisma“, dodao je on.

Duraku ima zdravstvenih problema, naveo je, i treba da bude pušten uz kauciju da bi se vratio u Ujedinjeno Kraljevstvo.

Regionalne tenzije

Polak je rekao da je „teško reći“ šta su bili motivi u slučaju.

Tenzije između Kosova i Srbije su i dalje visoke, uprkos ratu koji je završen 1999.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić više puta je obećao da Srbija nikada neće priznati Kosovo kao nezavisnu državu.

Vlada Kosova želi da uspostavi vlast nad celim Kosovom, ali etnički Srbi koji žive u severnom regionu, koji se graniči sa Srbijom, opiru se ovom potezu, zahtevajući veću autonomiju.

Državno tužilaštvo za ratne zločine Srbije nije odgovorilo na zahtev BBC za komentar.

U Nacionalnoj strategiji za procesuiranje ratnih zločina vlade Srbije navodi se da Srbija „efikasno pokazuje adekvatne istrage navoda i jednak tretman osumnjičenih“ i da su „efikasna suđenja za ratne zločine nerazdvojni deo vladavine prava i obeležje demokratskog društva“.

Stefan Jovanović, iz beogradskog Centra za međunarodne odnose i održivi razvoj branio je srpsko postupanje u slučajevima ratnih zločina rekavši da zemlja ima „ogromna iskustva“ u tome i da očekuje da će Duraku dobiti pravično suđenje.

Prema srpskom zakonu, optuženi u situaciji Durakua može biti u pritvoru šest meseci dok tužilaštvo gradi svoj dokaz i odlučuje da li će nastaviti sa suđenjem.

Strahovi i zabrinutost porodice dodatno su pogoršani krhkim zdravljem Durakua.

Nedavno je imao srčani udar i potrebni su mu lekovi koje mu je porodica dostavljala prilikom poseta zatvoru u Beogradu.

Porodica smatra da vlada Velike Britanije nije učinila dovoljno da interveniše.

„On je Britanac, pa smo mislili da će naša vlada zaštititi njegova prava i da će se brinuti o njemu, ali nije, i mi smo beskrajno razočarani na svakom koraku“, rekla je supruga Durakua.

Iz FCDO su za BBC rekli da pružaju pomoć Durakuu i da su u kontaktu sa njegovom porodicom.

Takođe je rečeno da su zvaničnici FCDO posetili Durakua u pritvoru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari