Predsednik Srbije Aleksandar Vučić deli odlikovanja u Njujorku onim državama koje nisu podržale nedavno usvojeno Rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama.
Orden srpske zastave prvog stepena uručio je stalnom predstavniku Rusije u UN Vasiliju Nebenzji, a juče je istim odliovanjem nagradio i ambasadorku Mađarske pri UN Žužanu Horvat.
Vučić je prethodno najavio da će u Njujorku odlikovati predstavnike država „koje su bile na strani Beograda“ prilikom majskog usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
„Tu su naravno i Rusi i Kinezi, i Nikaragva i Meksiko i Brazil, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kongo, u zavisnosti od toga kakav je nivo podrške bio“, rekao je tada Vučić, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
Edvin Kanka Ćudić, koordinator Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije, ističe da to što Vučić dodeljuje odlikovanja državama koje nisu podržale Rezoluciju o Srebrenici ukazuje na poraz njegove kampanje poricanja genocida.
“I dok se cijela Evropa distancira od politika Mađarske i Rusije, predsjednik Srbije im dodjeljuje priznanja u civilizacijskom sunovratu. I dalje na žrtvama najvećeg zločina poslije Drugog svjetskog rata, predsjednik Srbije prikuplja jeftine političke poene. Obmanjivala se domaća i svjetska javnost da će usvajanjem rezolucije u Bosni i Hercegovini dođi do incidenata, nemira. Milorad Dodik je govorio o Bosni i Hercegovini kao nemogućoj državi i „mirnom razdruživanju“. No, konačna verzija Rezolucije o Srebrenici pokazala je da su to bili očajnički pokušaji negatora genocida da se ista ne usvoji”, ukazuje Ćudić.
I taman kad pomislimo, dodaje naš sagovornik, da će medijsko-političko-crkvena mašinerija negiranja genocida utihnuti i konačno se otvoriti prostor mogućnosti suočavanja s prošlošću i historijskom pomirenju, Vučić napravi takav korak da se svaki pošten žitelj Srbije po ko zna koji put oseti obmanutim.
Murat Tahirović, predsednik Udruženja žrtava i svedoka genocida, smatra da je očito da predsednik Srbije nije ništa naučio iz prošlosti i pored toliko činjenica o zločinima o genocidu, presuda, upravo UN sudova.
“Kada se već poziva na rezolucije UN po pitanju statusa Kosova ona bi trebao da prihvati i odluke tijela UN kao što su Generalna skupština, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde. Sve drugo je licemjerno i lažno. Mi smo svjesni da je predsjednik Srbije frustriran odlukom UN o Rezoluciji o Srebrenici presudama UN sudova, pogotovo presudom Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, svjestan da je to dugoročno teret Srbiji. Ali nije svjestan da bi taj teret bio daleko lakši kada bi ga srbijanska politika prihvatila kao realnost i svima nama dala šansu za budućnost”, naglašava Tahirović.
Dragan Bursać, kolumnista iz BiH, navodi da Vučić sa punim pravom odlikuje predstavnike onih koji negiraju genocid “jer se baš to uklapa u njegovu ideologiju i u njegov, a Šešeljev narativ”.
“Pitanje je, da li se većinska Srbija slaže sa negiranjem genocida kao državnim poltičkim stavom. Bojim se da znam odgovor”, ističe Bursać.
Aleksandar Olenik, član predsedništva LSV-Vojvođani, smatra da je to nastavak Vučićeve politike “srpskog sveta”, koju je kao radikal Vojislava Šešelja zvao “Velika Srbija”.
“To je nacionalizam koji je već doveo do ratova, zločina i genocida. Ako mu dozvolimo da nastavi, rezultat će biti isti. Na nama je da ga sprečimo i da Srbiju konačno usmerimo ka zapadu, u EU i NATO”, naglašava Olenik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.