"Osveta za ubistvo Hanijea može da završi tragičnom sudbinom talaca": Sagovornici Danasa nakon atentata na lidera Hamasa 1foto: Shutterstock/Vitalii Vodolazskyi

Vođa Hamasa Ismail Hanije ubijen je u utorak ujutru dok se nalazio u glavnom gradu Irana, Teheranu, i to u zgradi Revolucionarne garde (RG).

Niko nije preuzeo odgovornost ali se sumnja da iza ubistva stoji Izrael, koji je prethodno obećao da će ubiti vođe Hamasa zbog napada te grupe 7. oktobra.

Iranski analitičari su na državnoj televiziji okrivili Izrael za ubistvo lidera Hamasa.

Hanije je u utorak bio u Teheranu na ceremoniji inauguracije iranskog predsednika Masuda Pezeškijana.

Borivoj Erdeljan, spoljnopolitički komentator i dugogodišnji dopisnik sa Bliskog istoka za Danas kaže da nakon atentata sve može da krene nepredvidim putem u svakom trenutku.

"Osveta za ubistvo Hanijea može da završi tragičnom sudbinom talaca": Sagovornici Danasa nakon atentata na lidera Hamasa 2
Foto: printscreen/N1

„To nije prvi put i nije iznenađenje da Izrael to hirurški precizno može da učini. Iznenađenje je možda to što, jeste on politički lider i lider Hamasa, ali se smatra da je on (Hanije) jedna poluga unutar te organizacije (Hamasa) koja gleda da ne ide na krajnje radikalna rešenja. On je u pregovorima igrao važnu ulogu“, primećuje Erdeljan.

Kako dodaje, sve što se oko pregovora činilo za prekid rata u Gazi i oslobađanje talaca, sada dolazi u opasnost da bude zaustavljeno za izvesno vreme.

„Koje može i potraje, a sigurno ugrožava ono što je učinjeno. A možda čak i pokazuje jednu prosto neverovatnu stvar – čime može druga strana da uzvrati? Oni drže taoce i može da se dogodi da se, nažalost, ta osveta za ubistvo Hanijea završi tragičnom sudbinom preostalih talaca“, primećuje Erdeljan.

Prema njegovom mišljenju, reakcija Irana je potpuno nepredvidiva.

„Prošli put su uzvratili onim masovnim napadom raketa i dronova koji se prilično neslavno završio. U ovom trenutku je sve nepredvidivo. Niko se ne usuđuje da sa nešto više sigurnosti predviđa koji korak može da povuče bilo Iran, bilo njegovi istureni emisari – Hezbolah i Hamas. Kao što je ovo ubistvo u Teheranu, tako je par sati ranije u Bejrutu bila akciji (na vođu Hezbolaha Fauda Šukra), što je definitivno izraelska poruka zbog gađanja Golana„, kaže Erdeljan.

Za Jahju Muhasilovića, profesora međunarodnih odnosa na Internacionalnom Univerzitetu u Sarajevu, činjenica da je Hanije ubijen u zgradi Revolucionarne garde i da nije bilo nikakvog odbrambenog sistema, definitivno srozava ugled Irana u regionu.

"Osveta za ubistvo Hanijea može da završi tragičnom sudbinom talaca": Sagovornici Danasa nakon atentata na lidera Hamasa 3
foto IUS

„Iran se ipak doimao malo ozbiljnijim od toga. Baš da bude ubijen u jezgru onoga što je simbol iranske reputacije u regiji je ponižavajuće za Iran. Mislim da nije teško ne primjetiti da cijeli taj sukob oko Irana i Izraela nikad nije bio konkretan i da su kao žetoni najčešće trošene arapske milicije koje Iran koristi u svom obračunu sa Izraelom, bilo da je riječ o Hezbolahu ili Hamasu“, kaže Muhasilović za naš list.

On naglašava, da kada se podvuče bilans tog višedjecenijskog natezanja između Irana i Izraela zapravo u tom bilansu su opet najviše nastradali Arapi.

„Ono što je zanimljivo i što se vidjelo i u slučaju ubistva Hanije jeste da na neki način deblji kraj izvuku Arapi koji su suniti. Sada, postoje teorije, a teorije su jer se ne mogu dokazati crno na bijelo, da cijeli ovaj sukob počinje da liči na frizirani sukob između Irana i Izraela. Reicmo, te dve zemlje i te kako se znaju dogovoriti oko geostrateških pitanja, što se vidjelo nakon raketiranja Izraela kada je ubijen član RG u Damasku„, podseća Muhasilović.

Prema Muhasilovićevim rečima, ceo ovaj proces od 7. oktobra, u koji je Iran bio involviran, na neki način dovodi do kraja Hamasa kao pokreta, kao najnaoružaniji sunitske milicije u regionu.

„Ako nastavi ovim tempom, doći će do potpune eliminacije Hamasa. U toj situaciji osim Izraela pobijeđuje Iran. Iranske milicije su poprilično netaknute. Namećem jedno, možda radikalno, pitanje – kome ovo ide u korist a kome na štetu? Mislim da najviše na štetu ide Arapima kao narodu i sunitima kao vjerskoj skupini, a da profitiraju Izrael i Iran, odnosno šiiti u regiji“, uočava Muhasilović.

Kako naglašava, ako se nastavi ovakav rat i zanemarimo retoriku Izraela i Irana, te se udaljimo od dnevnopolitičkog prepucavanja, mi ćemo videti da su najdeblji kraj izvukli Arapi suniti.

Na pitanje kakva će reakcija, već najavljena od strane Irana, biti, Muhasilović kaže da se može očekivati jača reakcija Hezbolaha, pogotovo nakon bombardiranja Hezbolaha u Bejrutu, gde jedni tvrde da je Faud Šukr ubijen a drugi tvrde da nije.

„Naročito sada nakon napada na iranski teritorij – to je bojava rata Iranu. Oni će vjerovatno aktivirati svoje proksi milicije po regiji. Međutim, iz ponašanja Izraela zadnjih dana, kada je gađana Golanska visoravan, Hezbolah se ograđivao od toga a Izrael je uporno tvrdio da je to Hezbolah uradio. To me nagoni na mišljenje da Izrael želi da isprovocira iranske milicije po regiji i da želi frontalni rat sa njima“, kaže Muhasilović.

Naš sagovornik je mišljenja da Izrael verovatno računa da takve iranske milicije može poraziti kao što je to uradio Hamasu.

„Hamas je de facto poražen, ali ga nisu uništili. Moralo bi proći jako mnogo vrijemena da bi ga uništili ali su ga vratili mnogo godina unazad. Vjerovatno Izrael računa da slično može uraditi i sa proiranskim milicijama kao što je Hezbolah. Možda računa da opet upadne na libanski teritorij i da sebi napravi neku tampon zonu na jugu Libana i da neutralizira i pacifizira tu regiju, kako bi imao stratešku dubinu prema šiitima u Libanu. Vidi se i iz izjava i iz ponašanja Izraela da oni to žele“, zaključuje Muhasilović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari