Očekivano je da Kamala Haris želi da izađe iz senke aktuelnog predsednika, kažu sagovornici Danasa komentarišući reči demokratske kandidatkinje za predsedničke izbore u Sjedinjenim Državama.
Naime, Haris je u intervjuu za Foks njuz rekla da neće biti „Bajden 2“ ukoliko bude izabrana za predsednicu SAD.
Voditelj emisije „Special Report“ Foks njuza Bret Bajer ponovo je pritisnuo Haris tokom njihovog ekskluzivnog intervjua o tome kako bi se ona razlikovala od predsednika Bajdena.
„Moje predsedništvo neće biti nastavak predsedništva Džoa Bajdena i, kao svaki novi predsednik koji dođe na funkciju, doneću svoja životna iskustva, svoja profesionalna iskustva i sveže i nove ideje. Ja predstavljam novu generaciju rukovodstva“, odgovorila je Haris.
Nastavila je: „Ja sam, na primer, neko ko veći deo svoje karijere nije proveo u Vašingtonu. Pozivam ideje, bilo da su to od republikanaca koji me podržavaju, koji su bili na sceni sa mnom pre nekoliko minuta, i poslovnom sektoru i drugima koji mogu da doprinesu odlukama koje donosim“.
Srećko Đukić, član Foruma za međunarodne odnose, kaže da je izjava Kamale Haris potpuno očekivana.
„Ona je konačno morala da se ‘odlepi’ od Džoa Bajdena, njegovog pokroviteljstva, od njegove aure koja ju je sve vreme nadkriljavala i pritiskala“, kaže Đukić.
Kako dodaje, Kamala je morala da se pokaže da kao predsednička kandidatkinja nije Bajdenova vicepredsednica, nego da na izborima nastupa kao potpuno samostalni politički subjekt, faktor.
„Kamalu, i njenu politiku i sada i u buduće, sa Bajdenom povezuje zajednička pripadnost Demokratskoj partiji, i to je dovoljno kao garancija da će voditi predvidivu i transparentnu politiku američkih demokrata. Mislim da je to njeno ‘odvajanje’ od Bajdena trebalo da se dogodi i ranije, a kada se ipak malo kasnije dogodilo, mislim da treba na njemu da insistira i da ga dovede do znanja biračkog tela“, ističe Đukić.
Naš sagovornik dodaje da Haris ima sve pretpostavke da promoviše novu politiku.
„Kao i nove političke klase stasale u američkom društvu i najšire u svetskim razmerama za jednu novu zajedničku buducnost sveta“, objašnjava Đukić.
Za Dragoslava Rašetu, istraživača organizacije Novi treči put, očekivano je da Haris želi da izađe iz senke Bajdena,kao i da minimizira napade koji će stizati od druge strane kada je reč o neuspesima administracije aktuelnog predsednika SAD.
„Sa druge strane, Haris prethodnih nedelja jasno nagoveštava da će njena administracija biti bliže centru u odnosu na Bajdena po mnogim pitanjima. Takva odluka ima za cilj da proširi njeno biračko telo, ali je i posledica određenog razočaranja u progresivno krilo demokratske stranke i glasača koji ga podržavaju“, ističe Rašeta.
Bajden je, dodaje Danasov sagovornik, u više navrata je rizikovao svoj rejting zarad vođenja politike koja je fokusirana na radničku klasu.
„I pored uspešnih reformi i podržavanja sindikata, činjenice da je radnička klasa doživela najbrži rast realnih zarada pod njegovim mandatom, zvanični endorsement sindikata je izostao, i drugi brojni uspesi Bajdena u oblastima koje su bitne progresivcima nije rezultirao njihovom podrškom, te je logično što se Haris okreće umerenoj, mejnstrim struji unutar partije“, zaključuje Rašeta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.