"Bajden je portparol Kamale Haris": Sagovornici Danasa o izjavi predsednika SAD da nije siguran u "miran prenos vlasti" ako Tramp izgubi 1Foto: EPA-EFE/ JIM LO SCALZO; Foto: EPA-EFE/ JIM BOURG POOL

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džozef Bajden rekao je da nije uveren u miran prenos vlasti u Sjedinjenim Državama ako republikanac Donald Tramp izgubi na predsedničkim izborima 5. novembra.

„Ako Trump izgubi, uopšte nisam siguran. On misli ono što kaže. Ne shvatamo ga ozbiljno. On to misli. Sve te stvari o tome da će doći do krvoprolića ako izgubi“, izjavio je Bajden u intervjuu za CBS News na pitanje misli li da će nakon izbora doći do mirnog prenosa vlasti.

Podsetimo, tokom predizbornog nastupa u martu u Ohaju, Tramp je upozorio na „krvoproliće“ ako ne pobedi na izborima.

U to vreme Tramp je raspravljao o potrebi zaštite američke automobilske industrije od prekomorske konkurencije, a Tramp je kasnije rekao da je mislio na automobilsku industriju kada je upotrebio taj izraz.

Tramp je tvrdio da je pobedio na izborima 2020. protiv Bajdena zbog čega je krivično optužen u Vašingtonu i Džordžiji za nezakonit pokušaj poništavanja rezultata

Sagovornici Danasa, Dimitrije Milić iz organizacije Novi Treći put i Branka Latinović, bivša ambasadorka, komentarišu izjavu aktuelnog američkog predsednika, mogućnost postojanja nasilja u SAD, kao i trenutnu situaciju pred same izbore.

„Haris i Volc dolazak republikanaca predstavljaju kao rizik za demokratiju“

Dimitrije Milić kaže za naš list da Bajden pokušava da uokviri kampanju kao izbor između Trampa i demokratije, kao i da ‘trampizam’ donosi haos u Americi.

"Bajden je portparol Kamale Haris": Sagovornici Danasa o izjavi predsednika SAD da nije siguran u "miran prenos vlasti" ako Tramp izgubi 2
Foto: FoNet/Vesna Radović

„Značajan deo retorike Kamale Haris i njenog potpredsedničkog kandidata Tima Volca se bazira na komuniciranju stabilnosti i normalnosti naspram haosa koji pokušavaju da povežu sa Trampom“, kaže Milić.

Prema njegovom mišljenju, pitanje oko upada demonstranata na Kapitol 6. januara i autoritarni “Projekat 2025” pro-republikanske Heritedž fondacije su zato česte teme koje demokrate koriste da bi predstavili dolazak republikanaca na vlast kao rizik za američku demokratiju.

Podsećanja radi, Projekat 2025 koji vodi Fondacija Heritidž, ima za cilj da se bavi raznim pitanjima uključujući imigraciju, reproduktivna prava, zaštitu životne sredine i prava LGBT zajednice. Takođe, u njoj se predviđa uvođenje Trampovih lojalista širom saveznih organa.

„Agenda 25 pisana za Trampa“

Sličnog je mišljenja i Branka Latinović.

Ona za za Danas ističe da nije slučajno što i Haris proziva Trampa za ‘Agendu 25’, koja je pisana za njega i koja bi značila povratak konzervativizma u vođenju americkog društva.

Branka Latinović, lična arhiva
Foto: N1

„Sveobuhvatnija analiza ovog Bajdenovog intervjua biće moguća nakon što se on integralno uskoro objavi. Sve ovo, međutim, potvrđuje da se demokratija u svetu nalazi u krizi, da je često krhka jer je pod udarima raznih interesnih grupa, ali i da se ona može i mora odbraniti, u prvom redu poštovanjem Ustava svake države, slobode govora, prava na slobodu mišljenja, negovanja javnih debata i pre svega postojanja pravne države“, kaže Latinović.

Ona dodaje da ono što se već sada može notirati, na samom početku kampanje Kamale Haris, jeste da ona ne proziva direktno Trampa.

„Tokom prvog nastupa u Pensilvaniji, pre dva dana, ona je izjavila da kao nekadašnji tužilac San Franciska i državni tužilac Kalifornije ima ogromno iskustvo sa deliktima kao što su finansijske prevare i seksualni delikti. Nije pominjala Trampa, ali mu je poslala direktnu poruku, koji već ima 34 sudske presude“, primećuje Latinović.

Demokrate su, nastavlja naša sagovornica, izborom Kamale Haris, preokrenule izbornu kampanju Amerike na inovativan, dramatičan način.

„To podrazumeva i da američki predsednik Bajden nastupa kao glasnogovornik Kamale. Sa pozicije aktuelnog američkog predsednika, ali i kao iskusan političar, Bajden je imao povoda da ukaže na sve rizike koji po američke izbore, ali i demokratiju u toj zemlji, dolaze od strane Trampa“, kaže Latinović.

Tramp će ukinuti izbore?

Ona dodaje da je to upozorenje zasnovano kako na Trampovoj izjavi da nakon izbora u novembru, amerikaci više neće imati potrebe da glasaju, odnosno da će ukinuti izbore.

„Tramp izjavljuje da će da ukine dalje izbore, odnosno da će on da postane diktator. A Amerika je po svetu širila demokratiju i rušila oružjem vlade koje je označavala kao nedemokratske. Kada Bajden kaze da Trampa sa njegovim pretnjama, treba shvatiti ozbiljno, on svakako ne zaboravlja da Tramp nije ispoštovao preko 500 presuda, koje su doneli američki sudovi, na raznim nivoima, da su izbori 2020. bili demokratski i regularni“, ukazuje Latinović.

Kako naša sagovornica dodaje, to je potvrdio i Vrhovni sud SAD, gde Tramp ima troje svojih sudija.

„Takođe, treba se prisetiti da je Tramp pozvao svoje „vernike“ da napadnu Kapitol 2021, te da je najveći broj njih osuđen od četiri do 24 godine“, podseća Latinović.

Ona objašnjava da je izbor Haris za demokratskog kandidata za predsedničke izbore, kao i njen izbor da Volc bude njen kandidat za podpredsednika SAD, njihovo isticanje da oni dolaze iz naroda, da žele da se ponovo stvori srednja klasa u Americi i ojačaju radnička prava.

„Istovremeno su učinili da su se SAD našle u jednom novom kulturološkom- političkom momentumu, a radi očuvanja demokratije. Potvrda toga je, da su Haris i Volc, uspeli da samo u jednom danu prikupe 20 miliona dolara i to priloga od građana. Bajden je sigurno zadovoljan pozitivnom energijom i političkom euforijom, koja je zavladala odjednom u američkom društvu. Istovremeno je i svestan svih opasnosti, rizika koje prete američkom društvu od izjava, poput Trampovih“, zaključuje Latinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari