„Tajvan je Kina, a na vama je šta, kada, kako ćete to učiniti, tačka“, rekao je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić za Informativni kanal Kineske globalne televizijske mreže (CGTN).
„Sami donosite odluke. I uvek ćete dobiti podršku iz Srbije“, dodao je.
Sagovornici Danasa ukazuju da Vučić podilazi kineskom predsedniku, da Kini ta izjava ne znači ništa, a da Srbiji može da šteti, kao i da se zvanični Beograd okreće Istoku.
What’s Serbian President Aleksandar Vučić’s stance on China’s Taiwan question? Here’s his answer in 10 seconds. #oneChina #LeadersTalk pic.twitter.com/94laEEcWi4
— CGTN (@CGTNOfficial) February 23, 2024
Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudka prava, za Danas kaže da je Vučićeva izjava podilaženje kineskom lideru Si Đinpingu, te da je bez ikakvog uticaja.
„Njegova izjava je pre svega u funkciji podilaženja Siju. Nema nikakvog efekta niti značaja takva izjava s obzirom da je Srbija manja nego ikada u međunarodnom kontekstu. To je više izraz nekog sluganjskog odnosa prema Kini“, objašnjava Biserko i dodaje da Srbija svakako ne može imati nikakv uticaj na ono što će se dešavati sa Tajvanom.
Spoljno-politički komentator i novinar Boško Jakšić, kaže da tu nema šta da se komentariše.
„To je i zvanična politika Sjedinjenih Američkih Država (SAD)“, kaže Jakšić.
Malo opširniji je Miloš Mitrović, takođe spoljnopolitički novinar, koji za naš list kaže da Vučićeva izjava nije toliko sporna.
„Politiku ‘jedne Kine’ vodile su sve vlade u Beogradu od osnivanja NR Kine 1949. Međutim, naglašavanje stava da je Tajvan Kina, Kini ne znači ništa, a Srbiji može da šteti. Iako sve zapadne i zemlje EU ne priznaju Tajvan, mnoge s njim na neki način održavaju veze, ekonomske i političke i hvale demokratski sistem Tajvana“, ukazuje Mitrović.
Kako objašnjava, posebno je štetan deo Vučićeve izjave da je na Kini šta će, kada i kako da uradi s Tajvanom.
„To može da se razume kao zalaganje Srbije da se sporovi u svetu rešavaju nasiljem“, primećuje Mitrović.
Dragoslav Rašeta, istraživač Novog trećeg puta, mišljenja je da je Srbija odstupila od ranije pozicije koju je imala.
„Naročito mislim da je dosta diplomatski netaktična u smislu da se poslednji deo te izjave ne može drugačije razumeti nego ohrabrivanje Kine na oružanu invaziju i okupaciju Tajvana“, kaže Rašeta.
Prema njegovom mišljenju, Srbija bi trebalo da ima sličnu poziciju kao što ima većina zemalja Evrope i sveta.
„A to je da priznaje suverenitet Kine na kontinentalnom delu a da se uopšte ne oglašava po pitanju Tajvana, sem da signalizira da je potrebno doći do uzajamnog i mirnog rešenja“, kaže Rašeta.
Kako ističe, došlo je do određene promene što nije za neočekivati, s obzirom na to da je izjava data propagandnoj kineskoj televiziji i da se očekuje poseta predsednika Si Đinpinga ove godine.
„Moguće da je tako oštrija izjava bila cena samog dolaska kineskog predsednika u Beograd. Posledice postoje po diplomatski ugled Srbije i to kotiranje na anti-zapadni spektrum jer je ostatak intervjua dosta pratio kineske narative o Zapadu koji hoće da sabotira Kinu, o licemerstvu Brisela i slično“, primećuje naš sagovornik.
Rašeta objašnjava da se takve izjave mogu posmatrati u smeru da se Srbija okreće Istoku.
„U skladu sa tim da Srbija i dalje ne uvodi sankcije Rusiji, da vrši određeni nivo progodna političkih aktivista Rusije u Srbiji, mogu shvatiti da se Srbija više okreće ka Istoku, odnosno, da se čvršće vezuje, ne samo ekonomski, nego i politički uz Kinu“, zaključuje Rašeta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.