„Bombardovanje 1999. nije slomilo Srbe, pokazali su svetu kako se brani nacionalno dostojanstvo“, poruka je koju je poslala Marija Zaharova, zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Između ostalog, Zaharova je kazala kako rukovodstvo Srbije nema nameru da bude na povocu zapadnih zemalja i da zaboravi NATO agresiju na Saveznu Republiku Jugoslaciju (SRJ), već je potpuno rešeno da ne pred zaboravu ratne zločine koje je Alijansa počinila 1999. godine.
„Poštujemo ovaj stav i podržavamo naše srpske prijatelje“, poručila je Zaharova na jučerašnjem brifingu, prenela je Raša tudej Balkan.
Za Dragomira Anđelkovića, političkog analitičara, bombardovanje nije potpuno slomilo srpski narod.
„Ogromna većina Srpkinja i Srba i dalje ne prihvata ono što je bio ključni cilj NATO agresije, a to je secesija Kosova. To je svakako odraz nacionalnog dostojanstva“, kaže Anđelković za Danas.
S druge strane, dodaje, naši aktuelni vlastodršci njega nemaju.
„Kako bi Zapad prihvatio njihovu autoritarno-kriminalnu vladavinu, gaze naše nacionalne interese. Lepo bi bilo da Zaharova i to kaže, a ne da ruski faktori, paradoksalno i ponižavajuće, podržavaju kvislinga svojih oponenata“, poručuje Anđelković.
Goran Miletić, direktor Civil Rights Defenders, za Danas kaže da je u pitanju politička izjava koja nema nikakve veze sa ciljevima NATO bombardovanja.
„Cilj je bio da se prekine sa kršenjem ljudskih prava i humanitarnog prava u konfliktu koji je uveliko trajao na Kosovu između srpskih snaga i OVK. Cilj bombardovanja nije bio da uzima Srbima ‘identitet i državu'“, ukazuje Miletić.
Kako dodaje, ovo je klasična zamena teza koja dolazi od visoke predstavnice vlasti režima koja, kao što je i Slobodan Milošević, decenijama krši ljudska prava svojih građana, a sada i humanitarno pravo u Ukrajini.
Srećko Đukić, član Foruma za međunarodne odnose, smatra da kada bi Rusi prestali da kopaju po našim živim ranama, one bi brže zarastale.
A od njih bi, dodaje naš sagovornik, ostali trajni ožiljci kao što su ostali od Turaka, Austrijanaca i Mađara, od Nemaca i drugih sa kojima su Srbi ratovali.
„Tako kako nam Rusi „pomažu“, a sve zbog svojih interesa, oni instrumentalizuju agresiju NATO na SRJ. Poslednjih godina sve više i više, kada im god zatreba. Moramo napomenuti da je nisu pominjali posle 1999. pa narednih desetak godina, sve dok su zaista bili s pravom u velikoj ljubavi sa NATO-om, SAD, evropskim državama i EU. I dok su govorili o ulasku Rusije u NATO, pripremali strateško partnerstvo sa EU itd itd“, kaže Đukić za Danas.
Iz moralnih razloga, nastavlja on, ne upoređujemo šta je Rusija za skoro tri godine rata u Ukrajini „uradila“, koliko je poslala bombi, raketa, aviona, koliko je zbog toga ubijeno dece, žena, staraca, koliko je uništeno sela i gradova, infrastrukturnih objekata, a koliki je tek poginulo na frontovima i Rusa i Ukrajinaca.
„Zastrašujuće su cifre stotine hiljada poginulih i ranjenih. Zašto? Evropa je sa Moskvom samo pre oko tri i po decenije smatrala da je „fond“ ratova u njoj potrošen, da je označen kraj istorije ratovanja na Starom kontinentu. Ali nema kraja ljudskoj pomami za topuzom. Ipak, vera u čoveka i njegov razum ne sme prestati, uprkos ponekada i previsokoj ceni“, naglašava Đukić.
Naim Leo Beširi, direktor Instituta za evropske poslove, podseća da je Zaharova predsednika Srbije uvredljivo nazvala prostitutkom i time je pokazala šta zvanična Moskva misli o Srbiji, njenim građanima i Aleksandru Vučiću.
„Podgrevanjem priča o bombardovanju s kraja raspada Jugoslavije Zaharova pomaže deo opozicije, vlasti i bezbednosnih službi koji deluju u prikrajku protiv ustava Srbije i nacionalnih interesa proklamovanih u ekspozeima svih premijera od Zorana Ðinđića naovamo – reforme koje vode članstvu u EU“, ukazuje Beširi za Danas.
Srbija, kaže on, nikada u istoriji nije više sarađivala s NATO snagama, nikada više nije bilo zajedničkih vojnih vežbi i podrške vojsci Srbije i ministarstvu odbrane nego što je to danas.
„Ruskoj vrhuški to smeta jer nazovi Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu biva onda ometan da organizuje i trenira svrgavanje vlasti u Crnoj Gori i pokušaj ubistva Ðukanovića, da organizuje rušenje pro-evropskih snaga u Moldaviji i da Bosnu i Hercegovinu preko Dodika drži u permanentnoj nesigurnosti“, primećuje Beširi.
Kako kaže, ovo malo parče Evrope je poslednji ruski uticaj na izdisaju i Kremlj će učiniti sve da uticaj zadrži makar i celu Srbiju stavili u vazalni položaj, ali i ugrožavali bezbednost nosioca najviših funkcija.
„U toj propagandi za zadržavanje uticaja, ruske obaveštajne službe koriste lažne i manipulativne informacije kako bi povećale mržnju i prezir prema zapadnoj orjentaciji građana Srbije“, objašnjava Beširi.
Beširi kaže da ovaj maliciozni uticaj na društvo ima i za cilj da javni prostor zatrpa lažima i onemogući suočavanje s prošlošću, suštinske reforme napredak našeg društva.
„Odgovornost je na vlasti, bezbednosnim službama i medijima da se odupru ovim jeftinim pokušajima i da režim u Moskvi nazovu pravim imenom – zločinački, te da uvedu sankcije agresoru i na taj način svrstaju se s pritodnim ekonomskim, društvenim i političkim klubom oličen u EU i NATO“, zaključuje Beširi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.