Prirodni sagovornici Aleksandra Vučića, predsednika Srbije, su autokratski i nedemokratski režimi, kažu sagovornici Danasa, komentarišući odlazak izaslanika predsednika Srbije i potpredsednika Vlade Aleksandara Vulina u Teheran povodom inauguracije predsednika Irana Masuda Pezeškijana.
Vulin je posetio Srpski kutak u Narodnoj biblioteci i Arhivu Irana i razgovarao sa direktorom biblioteke Ali Rizom Moktarpurom.
Podsetimo, Srpski kutak je prošle godine svečano otvorila supruga predsednika Srbije Tamara Vučić.
Ovaj Vulinov odlazak za Nemanju Miloševića, predsednika Glasa, predstavlja kontinuitet u razvoju bliskih, prijateljskih odnosa sa zemljom u kojoj su „ne tako davno ubijali mlade žene i devojke koje nisu pristajale na zabrađivanje i gušenje sopstvenih sloboda“.
„Da li postoji nešto iza ovih učestalih obilazaka Irana, nešto van protokola i diplomatskih poslova? Deluje da Vučić ima potrebu da održava bliske kontakte sa svim viđenijim autokratskim i nedemokratskim režimima u svetu. No, verovatno da to nije jedini poriv. Nešto je tu i do predsednikove opsesivne želje da nadmaši Tita. Zato Tamara Vučić u ovim danima obilazi neke zemlje Nesvrstanih, zato je Vulin u Iranu, a Vučić je bio na otvaranju Igara u Parizu“, primećuje Milošević.
Kako dodaje, svako igra svoju ulogu u Vučićevom mizanscenu diplomatije.
„Cela njegova vladavina izgleda kao rolerkoster međunarodnih odnosa – danas potpisujem zajedničku budućnost s Kinom, sutra dajem Nemcima litijum, prekosutra sam već poslao specijalnog izaslanika u Iran, a sve vreme šaljem oružje i municiju u Ukrajinu a u Srbiji širim besomučnu prorusku propagandu. Ukratko, bućkuriš. Tako je i ova Vulinova poseta deo tog bućkuriša, uz opasku da je Vulin u Iranu kao riba u vodi. Srbija pod Vučićem je nažalost kao prase u Teheranu“, ističe Milošević.
Za Aleksandra Olenika, advokata i člana predsedništva LSV Vojvođani, Vučićevi sagovornici su represivni, autokratski, nedemokratski, konzervarivni i versko-fundamenetalistički režimi, jer „on naše društvo vodi u istom smeru“.
„Nakon pretnji i fizičkih napada na opoziciju i građane u pobuni na ulicama, možda možemo očekivati i versko/političku policiju, kao u Iranu? Slanje svojih najbližih saradnika u Iran, izražava se stav suprotan evro-atlantskim integracijama i time se nanosi šteta vitalnim intresima građana Srbije“, ukazuje Olenik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.