Američki profesor ekonomije Džefri Saks ocenio je da je situacija u svetu alarmantna i da je pogrošava politika predsednika SAD Donalda Trampa koga je nazvao „pretnjom za svet“.
Na promociji časopisa Horizons u Beogradu, u organizaciji Centra za međunarodne odnose i održivi razvoj (CIRSD), Saks se izjasnio protiv američke ekonomske politike koja je dovela do trgovinskog rata sa Evropom, Kanadom, Meksikom i Kinom.
Donald Tramp je greška, smatra Saks koji je ukazao da region Balkan dobro zna da se ljudima može upravljati i vođenjem politike straha i da je to upravo politika zahvaljujući kojoj je Tramp pobedio na izborima.
Prema Saksu, mnogi Amerikanci su poverovali Trampu u priče o meksičkim silovateljima, muslimaskim teroristima i kineskoj pretnji.
Saks nije uveren ni u ekonomski uspeh Trampove administracije navodeći da se stvari ne mogu gledati kratkoročno nego da je potrebno sagledati ekonomska kretanja u periodu od, barem, pet ili deset godina.
Lekcija iz ekonomije koju sam naučio je da se ne možete usredsediti na tri ili šest meseci. On (Tramp) stalno ponavlja kako su akcije na tržištu rekordno visoke, ali čekajte da vidite kada počnu da padaju, dodao je Saks.
On smatra da Tramp uvodi Ameriku u trgovinske sukobe i da stvara još veći budžetski deficit, dok istovremeno smanjuje poreze za najbogatije.
Saks je kritikovao i američku spoljnu politiku na Bliskom istoku, navodeći da je stogodišnje iskustvo pokazalo da strane intervencije u tom delu sveta nisu donele ništa dobro.
On savetuje da se politika vrati u Ujedinjene nacije i da se uz saradnju sa regionalnim silama, poput Turske, Irana i Saudijske Arabije traži rešenje.
Prema Saksu, i Izrael mora biti spreman na kompromis, što u sadašnjoj situaciji ne pokazuje.
Kao primer loših političkih odluka koje su dovele do recesije Saks je pomenuo slučaj bankrota Liman brothers iz 2008. navodeći da je ta odluka američkih vlasti stvorila paniku u svetu finansija i da su se posledice osećale godinama.
Saks je govorio i o saradnji sa tadašnjim jugoslovenskim premijerom Antom Markovićem i njihovom neuspelom pokušaju da sprovedu ekonomske reforme u Jugoslaviji.
Prema Saksu, ni SAD i Evropa nisu u stvari želele da pomognu Jugoslaviji, a i domaći političari su izabrali drugačiji put.
Predsednik CIRSD Vuk Jeremić je ocenio da je ta nevladina organizacija osnovana kako bi kreatori politika, profesori, studenti bolje razumeli međunarodne odnose nego njihovi prethodnici.
On je ukazao da je Jugoslavija u poslednjoj deceniji 20. veka utonula u oružane sukobe i da se njene naslednice još oporavljaju od razaranja.
Čini se kako Srbija tada nije u potpunosti razumela globalnu dinamiku međunarodnih odnosa, ocenio je Jeremić iznoseći razloge za osnivanje CIRSD.
Na predstavljanju novog broja časopisa Horizons u Beogradu bio je i američki ambasador Kajl Skat.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.