Vojne vežbe koje Kina ove nedelje organizuje sa Belorusijom na istočnoj granici NATO-a znak su rastućih tenzija između Pekinga i vojnog saveza koji predvode SAD, piše danas briselski portal Euraktiv.
Zajedničke „antiterorističke“ vežbe na tlu ruskog saveznika Belorusije, u blizini granice sa Poljskom, odigravaju se dok lideri NATO-a na samitu u Vašingtonu raspravljaju o ratu u Ukrajini.
S obzirom da su odnosi NATO-a, sa jedne i Kine i Rusije, s druge strane, dosta zategnuti, analitičari smatraju da je Peking tajmingom ove vežbe želeo da pošalje poruku upozorenja Alijansi, piše portal i dodaje da su Belorusija i Kina i ranije imale zajedničke vojne vežbe, ali ovo je prvi put da to rade od kada je Rusija napala Ukrajinu 2022.
Vežbe su počele 8. jula u Brestu, gradu na granici sa Poljskom, saopštilo je u sredu kinesko ministarstvo odbrane.
U saopštenju se navodi da će manevri trajati do sredine jula i da obe strane rade na „poboljšanju borbenih tehnika i produbljivanju saradnje i komunikacije“, ali tačan broj uključenih kineskih vojnika nije naveden.
Kineski zvaničnici rekli su da vežbe „nisu usmerene ni na jednu zemlju posebno“.
Ali poljsko ministarstvo odbrane je kritikovalo vreme održavanja vežbi i upozorilo da je cilj te operacije dezinformisanje i širenje propagande.
Koliko god bile male, vežbe i dalje uključuju Kinu koja raspoređuje trupe na pragu NATO-a i to u zemlji koju je Rusija koristila kao lansirnu platformu za svoju invaziju na Ukrajinu, navodi se.
Analitičari smatraju da datum i lokacija vežbi nisu izabrani slučajno, tvrdeći da je Kina htela da pošalje poruku NATO-u.
„Multilateralne vežbe se često koriste za slanje političkih signala“, rekla je za AFP Keli Griko iz centra za spoljnu politiku i odbranu Stimson i podsetila da su Kina i Belorusija već četiri puta imale antiterorističke vežbe između 2011. i 2018, a da je mesto održavanja ovih vežbi deo poruke koja se šalje NATO-u.
Zemlje često organizuju zajedničke vežbe koje se poklapaju sa razvojem situacije u inostranstvu, a među njima je i Kina, dodala je Alis Ekman (Alice), viši analitičar za Aziju u Institutu Evropske unije za bezbednosne studije (EUISS).
„U aprilu 2023. Kinezi su održali vežbe sa Rusijom u Istočnom kineskom moru, u blizini japanskih ostrva, uoči trilateralnog samita SAD-Japan-Južna Koreja da bi pokazali protivljenje takvom samitu“, rekla je Ekman za AFP.
Slično tome, Kina je organizovala vojne manevre u Južnom kineskom moru u maju 2024. dok je trajao trilateralni sastanak SAD-Japan-Filipini-Australija, dodala je.
Euraktiv dodaje da je tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo danas da pomno prati kretanje kineske vojske nakon što se nalet ratnih aviona pridružio vežbama sa kineskim nosačem aviona Šandong u Pacifiku.
Osim što se približava Rusiji, Kina postaje sve više neprijateljski raspoložena prema NATO-u optužujući ga da na podsticaj Vašingtona pokušava da je obuzda.
Peking je takođe zabrinut zbog širenja uticaja alijanse u regionu Pacifika.
Sem toga, Kina nikada nije oprostila bombardovanje njene ambasade u Beogradu od strane NATO aviona 1999. godine.
Takođe veruje da je alijansa već prekoračila svoju geografsku sferu uticaja u Iraku, Libiji i Avganistanu.
Kina doživljava NATO kao „jasno neprijateljski iz istorijskih razloga“.
Ali ti razlozi su postajali „sve više strateški kako je pretnja iz Kine postajla sastavni deo strateškog razmišljanja organizacije“, rekla je Ekman.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.