Salome Zurabišvili, predsednica Gruzije, je jedina visoka zvaničnica te države koja je jasno stala uz svoje građane koji danima protestuju zbog odluke vlade da obustavi napore za početak pristupnih pregovora sa EU „do 2028. godine“.
Odluka dolazi u trenutku kada vladajuća partija Gruzijski san tvrdi da je pobedila na izborima 26. oktobra uprkos zabrinutosti zbog masovnog nameštanja glasova.
Zapadne vlade dovele su u pitanje oktobarske parlamentarne izbore u Gruziji na kojima je Gruzijski san osvojio 54 posto glasova, tvrdeći da su izbore obeležila kršenja zakona i uticaj Rusije.
U svojoj rezoluciji, Evropski parlament je naveo da rezultat izbora „ne služi kao pouzdano predstavljanje volje gruzijskog naroda“.
Zurabišvili pridružila se demonstrantima u Tbilisiju uz burnu dobrodošlicu okupljenih koji su uzvikivali njeno ime.
President Zurabishvili found herself between pro-russian special forces and protesters for the first time in Georgia’s history.
In the morning, security forces push people away from parliament. We remind you that the protest began after the rejection of negotiations on joining… pic.twitter.com/tEQDNQLctQ
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) November 29, 2024
„Ja sam uz ove ljude. Otpor je počeo i neće prestati dok ne budemo imali nove izbore“, rekla je ona novinarima.
Ona je takođe prišla policijskom kordonu, rekavši policajcima da je njihova „dužnost da štite“ suverenitet Gruzije i pitala ih da li „služe Rusiji ili Gruziji“.
U televizijskoj izjavi tokom vikenda poručila je građanima da će nastaviti da služi kao predsednica jer ne postoji legitiman parlament.
„Nelegitimni parlament ne može da bira predsednika, pa stoga neće biti inauguracije 14. decembra.
Moj mandat ostaje na snazi sve dok se ne uspostavi legitimno izabrani parlament koji će zakonito izabrati mog naslednika“, kazala je, prenosi georgiatoday.ge.
Podsetimo, vladajuća partija Gruzijski san imenovala je bivšeg fudbalera Miheila Kavelašvilija za svog predsedničkog kandidata.
Reagujući na kontinuirane brutalne napade policije na demonstrante i novinare, predsednica Salome Zurabišvili je napisala na svom X nalogu: „Još jednom smo svedoci brutalnih i nesrazmernih napada na gruzijski narod i medije, koji podsećaju na represiju u ruskom stilu.
#Georgiaprotests. Once again, we witness brutal and disproportionate attacks on the Georgian people and media, reminiscent of Russian-style repression. These actions will not be forgiven! Those responsible for the use of force should be held responsible.
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) November 29, 2024
Ovi postupci neće biti oprošteni! Oni koji su odgovorni za upotrebu sile treba da snose odgovornost.”
U intervjuu 15. maja za više svetskih medija Zurabišvili je kritikovala gruzijsku vladu ne samo zbog ponovnog uvođenja i usvajanja zakona o stranim agentima, već i zbog njihovog otvorenog antizapadnog stava, ističući da partija Gruzijski san i Rusija dele isti narativ.
Ko je Salome Zurabišvili?
Zurabišvili je rođena 1952. u Parizu u imigrantskoj porodici, koja je napustila Gruziju nakon sovjetske okupacije 1921.
Pohađala je najprestižnije francuske škole, kao što je Institut političkih nauka u Parizu, a master studije je započela na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku.
Pre nego što je počela da se bavi politikom u Gruziji, radila je u diplomatskoj službi Francuske (od 1974). Kao karijerni diplomata bila je u diplomatskim misijama u Rimu, UN, Briselu, Vašingtonu…
Prvi put je Gruziju posetila 1986, nakon što se povukla iz francuske ambasade u Vašingtonu. Za ambasadorku Francuske u Gruziji imenovana je 2003.
Politički se angažuje u Gruziji na poziv tadašnjeg predsednika Mihaila Sakašvilija. Bila je ministarka spoljnih poslova 2004-2005. kao prva žena u Gruziji koja je imenovana na tu poziciju.
Nakon niza sukoba s članovima Parlamenta i žestokih kritika izvesnog broja gruzijskih ambasadora, s funkcije ju je povukao tadašnji premijer Zurab Nogaideli.
Malo pre toga je napustila francusku diplomatsku službu, od koje je primala platu i kao gruzijska ministarka saopštila da će se i dalje baviti politikom u Gruziji.
Pridružila se opoziciji, ali nije imala naročitog uspeha. Krajem 2010. izlazi iz politike i napušta zemlju nakon što je imenovana za koordinatora panela stručnjaka UN za Iran.
U Gruziju se vratila tri godine kasnije da bi se kandidovala na predsedničkim izborima, ali je njenu kandidaturu odbila Centralna izborna komisija zbog dvojnog državljanstva.
Bila je udata za gruzijskog novinara, koji je preminuo 2012. Iz prvog braka ima dvoje dece. Predsednica Gruzije je od kraja 2018. kada je u drugom krugu na izborima potukla rivala Grigola Vašadzea.
Zurabišvili, koja se kandidovala ispred vladajuće partije San, obećala je tada da će raditi na balansiranju između Rusije i Zapada.
Bili su to poslednji izbori kada se predsednik države birao direktno.
Prema novom Ustavu, parlament će ubuduće birati predsednika. Zurabišhvili je izrazila zabrinutost da bi se zvanične istrage o potencijalnom policijskom nasilju mogle suočiti sa izazovima zbog prirode brutalnosti.
Za Salome Zurabišvili, u Gruziji ne postoji „rusko iskušenje“. Ona to doživljava kao „ruske manevre“ koje orkestriraju određene vođe.
Insistira na tome da gruzijsko stanovništvo neće biti zainteresovano za usvajanje ruskih vrednosti, rekavši: „Ne može biti iskušenja da se vratimo u rusko okrilje, posebno kada pogledate šta je Rusija danas“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.