Samit EU: Ustupci poljoprivrednicima, pomoć Ukrajini, BiH 1foto: BETAFOTO//(AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Šefovi država i vlada Evropske unije na samitu u Briselu razmatraju olakšice za poljoprivrednike i podršku Ukrajini. Na dnevnom redu je i odluka o početku pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom.

Traktorska buka i zvuk sirena već nedeljama prate sastanke vodećih političara Evropske unije u Briselu. I za ovaj samit šefova država i vlada poljoprivrednici planiraju mobilizaciju.

Evropska komisija već je najavila širok raspon ustupaka, na koje bi članice tek trebalo da pristanu. Brisel želi da ukine kontrole za male farme i smanji ekološke propise. Obaveza da se deo poljoprivrednih površina ne obrađuje u korist zaštite biljnih i životinjskih vrsta i prirode tako će ostati na snazi i u narednim godinama.

U Nemačkoj, Francuskoj, Poljskoj, Holandiji i Belgiji poljoprivrednici su poslednjih meseci protestovali protiv politike svojih vlada i EU. Žale se na pad prihoda, previše birokratije i nove propise o zaštiti životne sredine iz Brisela.

U Nemačkoj su se poljoprivrednici pobunili protiv planiranog ukidanja olakšica koje se odnose na oslobađanje od poreza na dizel koji se koristi u poljoprivredi. U Francuskoj i Poljskoj protestuju protiv pada cena zbog uvoza iz Ukrajine.

Ove sedmice su se članice EU i Evropski parlament dogovorili da ograniče bescarinski uvoz određenih ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda. Ako velike količine jaja, živine ili šećera budu dolazile iz Ukrajine u EU, opet će biti uvođenja carina.

Kamate ruske Centralne banke u EU za vojnu pomoć?

Kao i na gotovo svim samitima EU od početka ruskog napada na Ukrajinu pre dve godine, i ovoga puta se predsednik Volodimir Zelenski putem videa ukljuuje u konferenciju. Očekuje se da će uputiti hitan apel članicama EU da dostave više oružja i municije.

Na samitu će se raspravljati i o tome odakle bi mogao da se pribavi novac za to. Početkom sedmice, ministri spoljnih poslova EU dali su zeleno svetlo za povećanje sredstava fonda iz kojeg se plaća oružje i oprema za Ukrajinu i to u visini od pet milijardi evra. Reč je o fondu koji nije u sastavu budžeta EU.

Takođe, Evropska komisija želi da za vojnu pomoć iskoristi prihode od kamata zamrznutih sredstava ruske Centralne banke u EU. Brisel očekuje godišnje prihode od tri milijarde evra. Međutim, za to je potrebna jednoglasna odluka država-članica. Nemački kancelar Olaf Šolc daće svoj pristanak. Rasprava o tome će na samitu EU verovatno tek započeti.

Više novca za odbranu

Šefovi država i vlada u principu žele da raspravljaju i o tome kako da, s obzirom na rusku pretnju Evropi, povećaju proizvodnju oružja i obezbede više novca za odbranu. Predsednik Saveta Evropske unije Šarl Mišel je u pozivnici za samit istakao da je Evropa decenijama premalo ulagala u svoju bezbednost i odbranu. Sada je, kaže, krajnje vreme za radikalne i konkretne korake. Francuski predlog da se, kao kod pandemije korone, zajednički zaduži – ostaje sporan. Nemačka odbacuje takve planove.

Međutim, države-članice žele da za odbranu više koriste Evropsku investicionu banku (EIB). Ona već sada finansijski podržava razvoj dronova i obezbeđivanje granica. To se, međutim, odnosi samo na dual-use robu, tj. proizvode koji mogu da se koriste kako u civilne, tako i u vojne svrhe. Mandat EIB ne uključuje finansiranje oružja i municije. Na samitu bi Evropska investiciona banka mogla da bude pozvana da revidira kriterijume za dual-use robu, kako bi se odbrambenoj industriji omogućio bolji pristup privatnim i javnim finansijskim sredstvima.

Kontroverzna debata o Gazi

I dalje postoji podela unutar Evropske unije kada je reč o ratu u Gazi. Neke članice, poput Španije i Irske, traže oštriju kritiku Izraela zbog velikog broja palestinskih žrtava. Članice EU će razgovarati s generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom o ulozi Agencije UN za pomoć Palestincima (UNRWA). Izrael optužuje pojedine saradnike UNRWA da su učestvovali u napadu Hamasa početkom oktobra. Zbog toga su Nemačka i druge zemlje obustavile finansijske uplate toj agenciji UN.

A tu je i pitanje Bosne i Hercegovine

Pre nedelju i po dana, Evropska komisija je preporučila početak pregovora o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom. Predsednica Komisije, Ursula fon der Lajen, obrazlaže to „impresivnim reformskim napretkom“.

Izveštaj Evropske unije o BiH iz novembra prošle godine zvuči, međutim, drugačije. Nemačka, Austrija i Italija žele da tu balkansku državu približe EU, kao što je to učinjeno s Ukrajinom i Moldavijom. Prošlog decembra, šefovi država i vlada su se u principu složili s početkom pregovora s obema državama. U slučaju BiH, Francuska i Holandija izražavaju zabrinutost. Prema navodima Pariza, još nije vreme za pristupne pregovore sa BiH. Pritom, zeleno svetlo može da usledi samo jednoglasnom odlukom na samitu, prenosi DW.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari