Samit Južne Koreje i Japana ove nedelje u Tokiju 1foto: Shutterstock/mujijoa79

Lideri Južne Koreje i Japana sastaće se ove nedelje u Tokiju, posle skoro deceniju pauze, u nadi da će prevazići stogodišnja neslaganja i suočeni sa rastućom potrebom da sarađuju pred izazovima koje im postavljaju Kina i Severna Koreja.

Problemi između dve azijske države datiraju još iz prve polovine 20. veka kada su Japanci, 1910-1945 okupirali Južnu Koreju i lokalno stanovništvo terali na prinudni rad ili prostituciju u vojnim bordelima, posebno u periodu Drugog svetskog rata. Tokio je u nekoliko navrata isplaćivao Seulu novac kao odštetu, ali južnokorejska javnost smatra da Japan mora preuzeti direktniju odgovornost za okupaciju.

Odnose dve zemlje remeti i dugogodišnji teritorijalni spor oko grupe ostrva koje kontroliše Južna Koreja, ali Japan polaže pravo na tu teritoriju.

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol i japanski premijer Fumio Kišida će održati samit i zajedno večerati tokom Junove posete Tokiju 16 i 17. marta.

Iako su se lideri sastajali u multilateralnom okruženju, uključujući i sastanke Ujedinjenih nacija u Njujorku u septembru, ovo je prvi formalni bilateralni samit od sastanka u Seulu 2015.godine.

Poboljšane veze između Južne Koreje i Japana mogle bi otvoriti put ovim američkim saveznicima da bliže sarađuju oko zajedničkog problema u vezi sa Kinom i Severnom Korejom.

Vašington je nestrpljiv da privuče svoje saveznike na istu stranu i čini se da je intenzivno radio na tome da se samit održi. Američki ambasador u Japanu Rahm Emanuel rekao je da su njegova zemlja i njena dva saveznika imali oko 40 trilateralnih sastanaka i da misli da je saradnja u tom procesu pomogla da se izgradi poverenje.

Južnokorejski zvaničnici negirali su direktan pritisak Bajdenove administracije da se reši istorijski sukob sa Tokiom, ali je plan očigledno deo napora Južne Koreje da ojača bezbednosna partnerstva u cilju suprotstavljanja Severnoj Koreji, koja širi svoje nuklearno naoružanje.

Seul i Tokio su prošle nedelje takođe najavili planove za razgovore o obnavljanju trgovinskih odnosa zemalja uz objašnjenje da potreba za jačanjem saradnje Južne Koreje i Japana nikada nije bila veća u eri složenih kriza izazvanih neizvesnostima u globalnoj geopolitici, kontinuiranim nuklearnim i raketnim testiranjima Severne Koreje i poremećajem u industrijskim lancima snabdevanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari