Svetski samit o zdravstvu koji je naglasio sve veće razlike između bogatih i siromašnih zemalja tokom pandemije, završen je večeras obećanjem farmaceutskih kompanija da će ove godine isporučiti više od 1,3 milijarde doza vakcina protiv korona virusa zemljama sa niskim i srednjim prihodima.
Italijanski premijer Mario Dragi, domaćin samita u Rimu koji je okupio Grupu 20 i izvršnu vlast Evropske unije, rekao je da je doprinos privatnih kompanija „značajan i zapanjujuće impresivan“.
Obećano je milijardu doza vakcina američke farmaceutske kompanije „Fajzer“ i nemačke „Biontek“, 200 miliona doza „Džonson i Džonson“ i 100 miliona doza vakcine „Moderne“. Te vakcine će zemljama s niskim prihodima biti prodate po proizvodnoj ceni, a zemljama sa srednjim dohotkom po ceni koja će sadržati i mali profit proizvođača.
„Fajzer“ i „Biontek“ su obećali još milijardu dodatnih vakcina sledeće godine, dok su države Evropske unije obećale još 100 miliona doza za ovu godinu.
Mnoge evropske isporuke odvijaće se kroz program KOVAKS koji podržavaju UN, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen koja je bila ko-domaćin samita. Cilj KOVAKS-a je da obezbedi pravedan pristup vakcinama za zemlje s niskim i srednjim prihodima.
Ove nedelje je taj program doživeo veliki udarac jer je njegov najveći dobavljač, Institut za serume u Indiji, objavio da verovatno ove neće godine neće izvoziti vakcine zbog teške domaće epidemiološke krize.
Dragi je rekao da obaveze koje su preuzele farmaceustke kompanije, odražavaju „želju da se otklone nepravde i nejednakosti kada su se u najtežim trenucima (pandemije) neki zatvarali i ignorisali ostatak sveta“.
I on i Fon der Lajen su rekli da su uvereni da će obećanja biti poštovana.
„Te kompanije su založile sav svoj ugled. To je vrlo, vrlo važan potez koji će zaista promeniti stanje“, rekao je Dragi, dodavši da će Svetska zdravstvena organizacija i Svetska trgovinska organizacija imati ulogu u obezbeđivanju sprovođenja tih obaveza.
Šef Svetske zdravstvene organizacije, Tedros Adhanom Gebrejesus, pozvao je prošle nedelje bogate zemlje da daju vakcine i drugima, a stručnjaci upozoravaju da bi omogućavanje virusu da se nekontrolisano širi bilo gde u svetu, moglo dovesti do pojave potencijalno opasnih varijanti.
Tokom Sbetskog samita o zdravstvu u Rimu, Dragi je danaas rekao da je do sada gotovo 1,5 milijarda doza vakcina data u više od 180 zemalja sveta. Ipak, samo 0,3 odsto od toga je bilo u zemljama s niskim prihodima, dok su bogatije zemlje dale 85 odsto ukupnog broja doza vakcina datih ljudima u svetu.
„Razlike u stopama vakcinacije su zapanjujuće“, rekao je italijanski političar. „Ne samo što su neprihvatljive, te razlike su i opasne sve dok virus slobodno cirkuliše širom sveta, jer može opasno mutirati i potkopati čak i najuspešniju kampanju vakcinacije“.
Da bi se smanjile nejednakosti i obuzdala pandemiju, šefica Svetske trgovinske organizacije rekla je uoči samita da je takođe ključno više vakcina porizvoditi u Africi i Latinskoj Americi. I Evropska unija je pokrenula to i mnoga druga pitanja koje je iznela generalna direktorka STO Ngozi Okonjo-Iveala, posebno želeći da poveća proizvodnju u Africi.
„Danas Afrika uvozi 99 odsto vakcina i to se mora promeniti“, rekla je šefica izvršnog tela EU, Fon der Lajen. „Stoga tim Evrope pokreće inicijativu sa afričkim partnerima za razvoj proizvodnje vakcina u Africi. Ta inicijativa će razviti niz regionalnih čvorišta za distribuciju širom tog kontinenta i oslanjaće se na čitav niz alata evropskog tima, uključujući milijardu evra investicija“, navela je ona.
Uprkos nedavnom pozivu SAD da se proizvođači odreknu patentnih prava na vakcine protiv korona virusa da bi se povećala njihova dostupnost, nije došlo do sporazuma o tome sa državama EU od kojih mnoge smatraju da bi to moglo biti štetno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.