Šan Meklaud: Želimo da sprečimo drugi talas zaraze 1Foto: Miroslav Dragojević

Ovo je strašna bolest. Nijedna zemlja nije izbegla posledice epidemije koja se proširila širom sveta pošto se pojavila u Kini prošle jeseni. Situacija u Velikoj Britaniji je bila teška. Imamo veliki broj ljudi koji putuju i dočekuju putnike iz mnogih delova sveta.

Poput Italije, Francuske i Španije beležimo veliku stopu zaraze. Kao i drugde u svetu, i u Britaniji je kovid 19 značajno uticao na našu visokokvalifikovanu zdravstvenu službu – kaže u razgovoru za Danas Šan Meklaud, britanska ambasadorka u Srbiji. Kako je naglasila, relativno smo malo toga znali o kovid 19. Zdravstveni radnici svuda u svetu i dalje uče kako da najbolje leče obolele, dodaje Meklaud i ukazuje da je deljenje tačnih informacija o ovoj bolesti od suštinske važnosti.

– Kao i Srbija, Velika Britanija je smanjila rizike zatvaranjem trgovina i mesta za zabavu, podstičući ljude da ostanu kod kuće i rade od kuće, i ograničili smo korišćenje javnog prevoza. Nismo uveli policijski čas i do sada se turisti nisu suočavali sa obaveznom samoizolacijom.

* Kako ocenjujete saradnju sa drugim zemljama tokom epidemije?

– Pandemija je stvorila naročite izazove za međunarodnu saradnju dok se istovremeno mnogo zemalja suočava sa problemima. Ipak, međunarodna saradnja je ključna. Jednom kada vakcina i lekovi budu dostupni oni treba da dospeju do svakog kutka sveta. Granice ne zaustavljaju infektivne bolesti. Zbog toga je Britanija kao jedan od pokretača Globalne inicijative za odgovor, a zahvalni smo Srbiji na podršci, obećala da će svake godine izdvojiti 330 miliona funti u narednih pet godina za fond svetskog Saveza za vakcine u cilju vakcinacije 75 miliona dece protiv smrtonosnih bolesti. To je i razlog zašto će Britanija 4. juna biti domaćin samita Globalne vakcine. Druge forme međunarodne saradnje i podrške su, takođe, važne. Britanija je zahvalna Srbiji jer je omogućila bezbedan povratak britanskih državljana. Britanska ambasada u Beogradu je raspoređivala resurse za pomoć srpskim vojnim doktorima, za pomoć ugroženim društvenim zajednicama preko narodnih kuhinja i prihvatilišta za žrtve nasilja u porodici te pomoć porodicama sa decom sa invaliditetom. Kompanije iz Velike Britanije koje posluju u Srbiji dale su značajne donacije lokalnom Crvenom krstu i Unicefu i donirale vizire, zaštitne maske, dezinfekciona sredstva i druge higijenske proizvode lokalnim zdravstvenim centrima. Ambasada će ove nedelje pokrenuti maraton „socijalno distanciranje“ kako bi prikupila novac za projekte Unicefa u Srbiji. Naš odnos sa srpskom ambasadom u Londonu uvek je važan, ali tokom krize je od presudnog značaja. Srpska ambasadorka u Londonu Aleksandra Joksimović i ja smo prošle nedelje emitovali preko društvenih medija virtuelni duet na klaviru. Dobile smo mnogo divnih odgovora: na jednom veb sajtu ocenjeno je da bi diplomatija trebalo da bude takva!

* Kakva su vaša očekivanja za dan posle ukidanja restriktivnih mera?

– Vlade Britanije i Srbije itekako su svesne potencijalnih ekonomskih i socijalnih posledica. S pravom želimo da sprečimo drugi veliki talas infekcije ili bar da se pripremimo i ograničimo njegov uticaj. Čak i kada se pojedine mere ublaže, socijalno distanciranje, pranje ruku i druge mere opreza biće još važnije. U mojoj ambasadi ostaćemo oprezni. Nastavićemo da radimo ali ćemo istovremeno nastojati da minimizujemo rizike. Bićemo u kontaktu sa Vladom Srbije, sa kolegama i drugima. Postepeno ćemo biti u mogućnosti da nastavimo fizičke sastanke i radujem se ponovnom putovanju po Srbiji. Kako se život počinje vraćati u normalu, nadam se da ćemo zadržati neke blagodeti života nežnijim tempom. Nadam se da ću i dalje čuti ptice u svojoj bašti – i naći vremena za muziku.

* Kakva je situacija u Britaniji, s obzirom na to da su restriktivne mere, usporile ekonomiju, kao i u ostatku sveta?

– Širenje kovida 19 je masovno poremetilo države, ekonomije i pojedince. Vlade žele da minimizuju ekonomsku štetu. Zato je Velika Britanija poput Vlade Srbije najavila pakete pomoći pojedincima i preduzećima. Obnovićemo više ekonomske aktivnosti kada to bude bilo bezbedno. Pozitivna strana svega jeste što su britanske kompanije dale ogroman doprinos u rešavanju pandemije, na primer, podrškom medicinskim istraživanjima ili hitnim službama i proizvodnjom sanitarnih sredstava i zaštitne odeće za ključne radnike. Čitala sam o domu za stara lica u kome osoblje nosi zaštitna odela koja je napravila modna kompanija Barberi. Ne mislim da iko veruje da će ekonomska situacija biti laka – ali razmenom iskustava i zajedničkim radom, na primer, da se održi trgovina i linije isporuke ostanu otvorene, možemo da smanjimo neke rizike.

Klinička ispitivanja vakcine

– Britanija ima veoma jaku tradiciju naučnih istraživanja o biomedicini. Naši naučnici su u prvom planu u naporima da se razvije vakcina i lekovi za lečenje kovida 19. Na primer, naučnici sa Univerziteta Oksford sarađuju sa kompanijom Astra Zeneca u razvoju, proizvodnji i distribuciji vakcine koja već prolazi kroz klinička ispitivanja, dok bi tim sa Kraljevskog koledža u Londonu uskoro trebalo da započne klinička ispitivanja vakcine. Farmaceutska kompanija Glaksosmitklajn (GSK) takođe radi na izradi vakcine – kaže ambasadorka Meklaud.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari