Sančes: Španija želi ekološku i privrednu tranziciju EU i savezništva u svetu 1Foto: EPA-EFE/JAVIER LIZON

Španski premijer Pedro Sančes izjavio je da su pandemija korona virusa i rat u Ukrajini pokazali da je potrebno ponovo reindustrijalizovati Evropu, ali da to treba učiniti ekološkom i privrednom tranzicijom, a ne protekcionističkim izolacionizmom.

„Evropska unija mora, uz to, da nađe puteve i da pridobije saveznike u drugim regionima“, rekao je Sančes juče u Beču, gde je započeo prvi deo turneje u okviru koje namerava da poseti 15 zemalja EU do početka jula, kada će njegova zemlja od Švedske preuzeti rotirajuće šestomesečno predsedavanje EU.

Iz Beča, Sančes je istog dana otputovao u Zagreb, a danas boravi u Sloveniji.

U razgovoru sa konzervativnim austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom, Sančes je rekao da Španija tokom predsedavanja želi da izdejstvuje napredak u pregovorima o migracionom paktu EU. Migracije su tema u kojima se stavovi levo orijentisane vlade u Madridu i konzervativnih vlasti Austrije znatno razlikuju.

Prema Sančesovim rečima, njegova zemlja još pre izbora za Evropski parlament 2024. želi da unese dinamiku i u neka druga otvorena pitanja, a između ostalog u borbu protiv klimatskih promena i transformaciju energetskog tržišta, prenela je austrijska agencija APA.

Cilj je da se smanji emisija štetnih gasova, a sa druge strane ojača autonomija EU, rekao je španski premijer. „Moramo da usvojimo lekcije koje smo naučili ne samo iz pandemije, nego i iz rata“, rekao je Sančes i zauzeo se za „reindustrjalizaciju“ Evrope.

On je naglasio da je Španiji stalo i do produbljivanja veza EU sa Latinskom Amerikom.

Sančes i Nehamer su se saglasili da je Zapadni Balkan važan stub evropske stabilnosti.

Španija je u vreme kada je Ukrajini dodeljen status kandidata za članstvo u EU, snažno podržala zahtev Austrije da taj status bude dodeljen i Bosni i Hercegovini, podseća APA, dodajući da u razgovoru nije bilo reči o činjenici da Španija ne priznaje nezavisnost Kosova.

Predsedavanje Savetom EU za Sančesovu vladu je veoma značajno i iz unutrašnjepolitičkih razloga, pošto Španiju u decembru očekuju parlamentarni izbori, a pre toga, u maju lokalni.

Prema poslednjim sondažama javnog menjenja, opoziciona konzervativna Narodna partija trenutno uživa veću popularnost od vladajuće koalicije, predvođene Sančesovim socijalistima.

Sančes je istog dana hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću u Zagrebu predstavio prioritete španskog predsedavanja EU, ponovivši da su to jačanje evropskih savezništava širom sveta, uređenje migracija i ekonomska kompetitivnost kontinenta.

Sanćez je najavio da će Madrid tokom svog predsedavanja zagovarati razvoj evropske električne mreže i da želi da uspostavi evropske fondove koji će omogućiti jačanje energetskog tržišta, prenela je agencija Hina.

On je rekao da Evropa mora da usvoji određene politike prema drugim državama poput SAD-a, ali i da jača veze sa zemljama Latinske Amerike i južnog Mediterana.

Posebno je izdvojio trgovinsku razmenu s južnoameričkim trgovinskim savezom MERKOSUR, koji čine Argentina, Brazil, Paragvaj, Venecuela i Urugvaj. EU je u junu 2019. dogovorila uspostavljanje prostora slobodne trgovine s MERKOSUR-om, ali unutar same Unije postoji otpor nekih članica finaliziranju tog sporazuma.

Plenković je sa Sančesom razgovarao i o situaciji u hrvatskom okruženju, kazavši da je to područje koje Sanćes „itekako dobro poznaje”, a posebno BiH jer je pre dvadesetak godina radio na tom području.

Sanćez, koji je i predsednik Socijalističke internacionale, u Zagrebu se uveče sastao i sa liderom opozicione socijaldemokratske SDP Peđom Grbinom, sa kojim je, kako je prenela Hina, analizirao izazove s kojima se suočava EU i ulogu koju bi mogle imati njihove stranke levog centra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari