Šangaj, finansijski centar Kine, ograničiće broj stanovnika na 25 miliona do 2035. u okviru napora da se upravlja „bolešću velikog grada“, saopštile su kineske vlasti.

Državni savet je na svom veb-sajtu saopštio da je cilj da se kontroliše veličina grada deo plana za Šangaj od 2017. do 2035, koji je odobrio ovaj najviši administrativni organ Kine. „Do 2035. broj stanovnika u Šangaju će biti kontrolisan na oko 25 miliona, a ukupna površina zemlje koja će biti raspoloživa za izgradnju neće prelaziti 3.200 kilometara kvadratnih“, navodi se u saopštenju Državnog saveta, preneo je Gardijan.

Državni mediji su objasnili da se „bolest velikog grada“ javlja kada grad, čiji broj stanovnika prevazilazi deset miliona, ima problem zbog zagađenja životne sredine, gužve u saobraćaju i manjkavosti javnih usluga, uključujući obrazovanje i zdravstvenu negu. Međutim, pojedini stručnjaci sumnjaju da se ovaj plan može realizovati, a jedan istraživač u ekspertskoj grupi kineske vlade ga je ocenio kao „nepraktičan i protiv trenda socijalnog razvoja“. Liang Zongtang je prošle godine, kada je izrađen nacrt plana, u intervjuu za državne medije rekao da će najviše patiti migrantski radnici i siromašni sloj stanovništva grada.

Vlada je u septembru postavila slično ograničenje za Peking, saopštivši da broj stanovnika u glavnom gradu do 2020. ne sme da pređe 23 miliona. Peking je 2014. imao 21,5 miliona stanovnika. Zvaničnici takođe žele da smanje broj stanovnika za 15 odsto u šest glavnih distrikta u odnosu na nivoe iz 2014. Da bi se pomogla realizacija ovog cilja, vlasti su saopštile u aprilu da će pojedine vladine agencije, državne kompanije i institucije kineskog glavnog grada koje nisu od suštinske važnosti biti premeštene u novi grad oko 100 kilometara južno od Pekinga. Tačan datum za premeštanje ovih kancelarija još nije utvrđen.

Početkom novembra su na desetine hiljada migrantskih radnika iseljeni iz svojih domova pošto su vlasti započele akciju u vezi s nebezbednim zgradama zbog požara. Veliki broj najvećih gradova u Kini se takođe suočava s naglim skokom cena nekretnina, podstičući strahove da će doći do naduvavanja kreditnog mehura. Peking i Šangaj su uveli stroga pravila kada je reč o tome ko može da kupi nekretninu, a u slučaju da cene počnu da padaju dva grada će biti najugroženija. Šangaj je krajem 2015. imao 24,15 milion stanovnika, prenela je 2016. agencija Hsinhua. Grad je saopštio da će pojačati napore da zaštiti životnu sredinu i istorijske znamenitosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari