Šarović i Ljajić o kontramerama 1Mirko Đarović Foto: N1

Ministri trgovine Bosne i Hercegovine i Srbije Mirko Šarović i Rasim Ljajić sastali su se danas u Sarajevu šest meseci od kako je Kosovo uvelo stopostotne carine tim zemljama, poručivši da će pokušati da usaglase zajedničke kontramere.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH je konstatovao da se navršava šest meseci od uvođenja kosovskih taksi i da nije učinjen napredak koji bi išao prema ukidanju carina.

„Razgovarali smo o daljim koracima i mogućnosti da određene korake zajednički usaglašavamo s obzirom na to da se diskriminatorske mere primenjuju u istom obimu i na isti način u obe zemlje“, rekao je Šarović.

Naveo je da je izvoz iz BiH na Kosovo dramatično pao u proteklih šest meseci, posebno u prva četiri meseca 2019. godine.

„BiH je u prva četiri meseca izvezla robe u vrednosti od samo 500 hiljada evra, iako je u prva četiri meseca 2018. godine taj iznos bio viši od 19 miliona evra. To govori o padu izvoza za 97 odsto. Ukupno je za šest meseci izvezla manje robe u vrednosti od 27 miliona evra. Ne postoji isporučilac iz BiH koji može izvoziti pod ovakvim okolnostima“, napomenuo je Šarović.

On smatra da se posle samita lidera zapadnog Balkana moraju preduzeti kredibilne aktivnosti jedne i druge zemlje. „Razmotrićemo mogućnost uvođenja kontramera prema kosovskoj strani.

Tražili smo angažman EK da radimo na hitnoj reformi regionalne zone slobodne trgovine.

CEFTA je u najvećoj krizi do sada“, zaključio je Šarović. Potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije u Vladi Srbije Rasim Ljajić je rekao da su kosovske takse prouzrokovale veliku ekonomsku i političku štetu.

„Ekonomsku za BiH i Srbiju, a političku za ceo region. Prodaja robe na Kosovu je zaustavljena. Najviše su pogođena mala i srednja preduzeća u Srbiji. Sada se suočavaju sa činjenicom da ne mogu da pronađu alternativno tržište“, istakao je on.

Upozorava da će privrede BiH i Srbije izgubiti to tržište na Kosovu, jer su ih do sada zamenili drugi igrači.

„Albanija je povećala izvoz za 100 odsto na Kosovo, Slovenija za 54 odsto, Hrvatska za 78 odsto. Sve to govori da su okolne zemlje iskoristile ovu situaciju. Veliki su gubitnici na samom Kosovu jer plaćaju skuplju robu“, rekao je Ljajić.

Poručio je da velika odgovornost ima Evropska komisija i da će od njih tražiti modalitete za dalju saradnju.

Dvojica ministara su razgovarala i o trgovinskim odnosima i pitanjima saradnje s Turskom u okviru trilaterale Turske, Srbije i Bosne i Hercegovine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari