Američka ispostava kineskog vlasnika TikToka zatražila je od Vrhovnog suda da poništi zakon kojim bi se, za manje od deset dana, zabranila ta društvena mreža u SAD, zbog zaštite nacionalne bezbednosti.
Ako sudije ne ukinu zakon usvojen u Kongresu, ili pak ne donesu odluku kojom se zabrana privremeno suspenduje, ta platfoma će se „u suštini zatvoriti“ 19. januara, rekao je u petak sudijama Vrhovnog suda advokat TikToka Noel Francisko, piše Glas Amerike.
On tvrdi da principi slobode govora koji se pominju u Prvom amandmanu američkog Ustava znače da je zabrana – neustavna.
Pre deset meseci Kongres je doneo zakon da kineska kompanija BajtDens mora da odvoji američki TikTok od kineskog vlasnika ili da bude zabranjena zbog pretnje za nacionalnu bezbednost.
Članovi Kongresa iz obe stranke izglasali su predlog sa 352 glasova za i 63 protiv, uvereni da postoji rizik da Peking pristupi ličnim podacima korisnika, kao i dobije mogućnost da oblikuje stavove svojih 170 miliona ameirčkih korisnika.
“Taj zakon ne bi trebalo da bude na snazi“, rekao je Francisko, koji je bio glavni pravni zastupnik američke vlade u prvoj administraciji Donalda Trampa.
Moguća manipulacija sadržajem
Sudije su se, postavljajući pitanja Francisku, koncentrisale na strahovanja zbog mogućeg kineskog manipulisanja sadržajima na TikToku.
Advokat je sudu rekao da postoje mehanizmi zaštite podataka, kao i da TikTok nije marioneta kineske vlade.
Kompaniji BajtDens ne može da se veruje da održi reč da će štititi privatnost američkih korisnika, kaže aktuelna pravna zastupnica američke vlade Elizabet Prelogar, koja je podsetila sud da je kineska kompanija koristila podatke sa TikToka o lokaciji novinara u pokušaju da otkrije ko od njenih zaposlenih odaje informacije novinarima.
Prelogar je takođe rekla da postoje dokazi da je BajtDens popustio pod pritiskom kineske vlade da cenzuriše sadržaje na TikToku.
Sudija Bret Kavano je izrazio zabrinutost da li postoji razumni razlog da se strahuje da bi kineska vlada u nekom trenutku mogla da koriti lične informacije koje ima o američkim korisnicima da „ucenjuje ljude, i razvija svoje špijune“, ukoliko rade za Federalni istražni biro (FBI) ili Centralnu obaveštajnu agenciju (CIA).
To je naglasila i Prelogar, iznoseći argumente u prilog zabrane platforme za koju je rekla da je postala „ključni kanal komunikacije u Americi“, kao najpopularnija društvena mreža u zemlji.
Platforma predstavlja „ozbiljnu pretnju“ za nacionalnu bezbednost pošto bi Kina mogla da u svakom trenutku pretvori TikTok u oružje i naudi Sjedinjenim Državama“, rekla je predstavnica američke vlade.
Strana špijunaža američkih komunikacija je sve veći razlog za zabrinutost američkih obaveštajnih agencija. Nedavno je otkriveno da su se hakeri povezani sa Kinom duboko infiltrirali u telekomunikacione sisteme u Sjedinjenim Državama. Sekretarijat za finansije je prošlog meseca obelodanio jedan primer kineskog hakovanja.
Francisko je primetio da je rok za zabranu TikToka – poslednji puni dan administracije predsednika Džoa Bajdena, te da je moguće da ćemo, pošto se Tramp vrati u Belu kuću 20. januara, „živeti u drugačijem svetu“.
Tramp je tražio od Vrhovnog sud da zamrzne slučaj kako bi mogao da pregovara o prodaji američkog dela TikToka posle svoje druge inauguracije.
Tramp menja stav
I Bajden i Tramp su podržali zabranu TikToka. Međutim, Tramp se nedavno predomislio, kada su video snimci iz njegove predizborne kampanje dobro prošli na toj platformi.
“Doneli su mi tabelu i to je bio rekord. Bilo je mnogo lepo to videti. Pogledao sam i pomislio – možda da zadržimo tog đavola još neko vreme“, izjavio je Tramp na jednom skupu u Finiksu u decembru.
Međutim, pravna zastupnica vlade rekla je da bi Tramp mogao da se predomisli u pogledu davanja dodatnog vremena BajtDensu kada, posle inauguracije, razmotri informacije iz domena nacionalne bezbednosti o TikToku, prikupljene tokom četiri godine dok nije bio u Beloj kući.
Profesor prava na Univerzitetu Stenford Džefri Fišer, koji je pred Vrhovnim sudom zastupao kreatore sadržaja na TikToku i korisnike, naglasio je argument slobode govora.
Američki kreatori TikToka „imaju prvo da rade sa kompanijom koju sami izaberu“ , rekao je Fišer pred devetoro sudija. On je dodao da opcija prelaska na neku drugu platformu, kao što je Instagram kompanije „Meta“, nije održiva alternativa za njegove klijente koji nisu poznate ličnosti već „obični Ameirkanci“, kojima u prilog ide jedinstveni algoritam TikToka koji je „zasnovan na kreativnosti njihovih sadržaja“.
Nekoliko desetina autora sadržaja na TikToku okupilo se ispred zgrade Vrhovnog suda tokom pretresa.
Ukoliko ne dođe do brze prodaje ili Vrhovni sud ne odloži zabranu, milijarde komičnih skečeva, plesnih izazova, životnih saveta, trikova koje izvode životinje i simpatičnih beba na TikToku postaće nevidljivi u Sjedinjenim Državama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.