"Sat vremena ćaskanja u hotelu Amigo u Briselu": Kako su Đorđa Meloni i francuska večera ubedili Orbana da pristane na pomoć Ukrajini 1Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

Taman kada je pomislio da se izvukao, uvukli su ga nazad. Bila je potrebna višemesečna ofanziva šarma italijanske premijerke Đorđe Meloni i nekoliko pobeda i večera od Francuza da bi mađarski premijer Viktor Orban pristao da podrži slanje 50 milijardi evra pomoći Ukrajini, piše Politico otkrivajući šta se dešavalo na sastanku lidera EU u četvrtak iza zatvorenih vrata.

Meloni je vodila razgovore sa Orbanom zahvaljujući njihovoj dugogodišnjoj vezi, reklo je dvoje diplomata iz zemalja koje ne dele njene krajnje desničarske političke stavove.

„Nekoliko puta je pokušala da bude most i utisak je da je ovoga puta uspelo“, rekao je jedan od diplomata.

Orban je konačno odustao od doručka sa šeficom Komisije Ursulom fon der Lajen, nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i italijanskom premijerkom Đorđom Melonijem.

Odluka — doneta na samitu u Briselu u četvrtak — bila je ključna za lidere EU koji su želeli da pokažu podršku Ukrajini, dok istovremeno pokažu da su u stanju da održe pobunu Mađarske.

Orban je više puta pretio da će upotrebiti taktički veto na širok spektar evropskih pitanja kako bi izvukao novac iz EU.

Lideri EU najavili su značajan napredak u trenutku kada je pomoć Sjedinjenih Država Ukrajini mesecima zadržana u Kongresu i dok je Ukrajini bila potrebna vitalna injekcija gotovine u njenom stagnirajućem ratu sa Rusijom.

„Ovo šalje važan signal i Sjedinjenim Državama“, rekao je švedski premijer Ulf Kristerson u prostoriji lidera nakon što su postigli dogovor, navode dvojica zvaničnika upoznatih sa diskusijom kojima je, kao i ostalima u ovom članku, omogućena anonimnost da govore slobodno.

Na sastanku u četvrtak, lideri su naglasili da, iako je sporazum bez Mađarske moguć, to bi Rusiji signaliziralo nedostatak evropskog jedinstva.

„Danas je u gradu samo jedna emisija i to sa 27“, rekao je holandski premijer Mark Rute u četvrtak ujutru pre nego što je dogovor objavljen.

Ljudi koji su upoznati sa kabinetom italijanske premijerke rekli su da je ona svoj takozvani diplomatski posao započela pre nekoliko meseci, razgovorima i sastancima različitih ministara i zvaničnika, čak i pre nego što 27 lidera nisu uspeli da postignu dogovor o pomoći Ukrajini u decembru, jer Orban neće ne podržavam.

A u sredu uveče, delegacije su radile do kasno u noć kako bi obezbedile napredak sa Orbanom.

Ove nedelje, Meloni je pojačala svoje napore, razgovarajući sa Orbanom preko telefona, sastala se sa njim u briselskom otmenom hotelu Amigo na jednosatnom ćaskanju, i ponovo u četvrtak ujutru pre nego što je sastanak počeo.

Francuski predsednik Emanuel Makron se u sredu uveče takođe sastao sa Orbanom, nakon što je nedeljama bio fokusiran na izgradnju mostova sa njim.

Tokom januara je pokušao da pridobije mađarskog lidera tokom ručka u Jeliseju. Tokom tog ručka, Makron je zamolio Orbana da sa nekim drugim liderima podeli svoju viziju kako bolje integrisati istočne zemlje EU.

Makron je igrao ključnu ulogu u ovim pregovorima, naglasili su Francuzi, stav koji su ponovili i nefrancuski zvaničnici.

„Nikada nije želeo da se suprotstavi Orbanu, već da ga privuče. To je pristup koji se danas isplati”, rekao je izvor blizak francuskom predsedniku.

Ove očaravajuće ofanzive omogućile su predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu da odmah započne samit objavljivanjem dugo očekivanog dogovora, rekao je jedan zvaničnik koji je ukratko govorio o diskusiji u prostoriji.

Mišel je preskočio formalnosti, brzo iznevši detalje sporazuma sa Orbanom, na koji se nijedan lider nije protivio, uključujući male ustupke Mađarskoj.

Godišnja rasprava o paketu pomoći i revizija „ako je potrebno“ za dve godine bi „omogućili Orbanu da sačuva obraz kod kuće“, rekao je jedan diplomata EU.

Mađarska je brzo pretvorila ishod u pobedu Budimpešte.

Orbanov politički direktor Balaž Orban, koji nije u srodstvu sa mađarskim premijerom, tvrdi da je Budimpešta od samita dobila ono što je želela.

„Krajem prve godine, pomoć Ukrajini mora biti ponovo pregovarana, a na kraju druge godine će se čitavo pitanje ponovo razmotriti u kontekstu budžeta EU za naredni period“, napisao je Balaž Orban na mreži X.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen istakla je da Orban nije dobio dodatne ustupke, kao što je to učinio i Šolc na konferenciji za novinare posle samita.

Šolc je rekao novinarima nakon samita da je takođe imao nekoliko „intenzivnih i poverljivih“ razgovora sa Orbanom uoči samita.

Nemački kancelar je istakao da je posebno insistirao na tome da Mađarska ne može da dobije nikakve ustupke u pogledu vladavine prava.

Svi moraju biti u mogućnosti da se oslone na nas da ćemo se pridržavati sopstvenih pravila, posebno kada zahtevamo da se drugi pridržavaju standarda EU, „posebno u pogledu vladavine prava“, rekao je Šolc.

„U tom pogledu, postojala je jasna diskusija o potrebi da donesemo odluku nmas dvadesetsedmoro, i na kraju je ovo bilo ubedljivo“.

Diplomate i zvaničnici rekli su da je Orban jednostavno morao da popusti kako bi izbegao veliku političku krizu. I uoči saopštenja u četvrtak, lideri nisu bili stidljivi da pokažu Mađarskoj ko je glavni.

„Mađarskoj je potrebna Evropa. On takođe treba da razmotri šta je to što Mađarska bude u Evropi“, rekla je premijerka Estonije Kaja Kalas ulazeći na sastanak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari