Saudijska Arabija nije ispunila obećanje da će ponovo otvoriti kanal za dostavljanje humanitarne pomoći u Jemen, zbog čega je glavni humanitarni koridor i dalje zatvoren.
Desetine hiljada ljudi umire od gladi, saopštile su u četvrtak humanitarne agencije. Saudijska Arabija je „popustila“ pod snažnim pritiscima zapadnih zemalja i u sredu pristala da od podneva po lokalnom vremenu ukine dvonedeljnu blokadu luke Hodejda, ali, kako su navele humanitarne agencije, ni osam sati nakon isteka tog roka nisu izdate dozvole za isporuku humanitarne pomoći s brodova.
„Podneli smo zahtev za isporuku kao i svakog dana, ali ništa se nije dogodilo. U ovoj fazi ne znamo razlog za odlaganje (isporuke)“, rekao je jedan izvor iz Ujedinjenih nacija u Jemenu, piše Gardijan.
Džejmi MekGoldrik, šef Kancelarije UN za koordinaciju humanitarnih poslova u Jemenu, rekao je: „Postoji sistem preko kojeg informišemo koaliciju koju predvodi Saudijska Arabija i tražimo prostor i termine za sletanje naših aviona, a pregovaramo i o tome da dobijemo prostor u luci. Zapravo prolazimo kroz uobičajenu proceduru i samo čekamo da vidimo kako se sve to odvija.“ Dva broda sa humanitarnom pomoći, jedan s hranom, a drugi s lekovima za saniranje epidemije kolere, danima čekaju dozvolu da pristanu.
Saudijska Arabija je takođe saopštila da ukida blokadu aerodroma u Sani, ali prema pisanju Gardijana, do sada nije sleteo nijedan avion. Blokada na isporuke humanitarne pomoći i robe je uvedena kao reakcija na lansiranje rakete ka međunarodnom aerodromu u Rijadu, koje su izveli pobunjenici iz redova Huta tokom trogodišnjeg građanskog rata u Jemenu. Nakon što su UN i Saudijska Arabija preispitali metode inspekcije Rijad je u sredu saopštio da će ukinuti blokade isporuka humanitarne pomoći, ali ne i blokade na isporuke komercijalne robe. Saudijska Arabija tvrdi da teret isporučen u luci Hodejda koja je pod kontrolom Huta sadrži delove oružja i municiju namenjenu pobunjenicima.
Ker, jedna od humanitarnih agencija koje su aktivne u Jemenu, saopštila je da je i dalje veoma zabrinuta da će zemlju i dalje pogađati glad i epidemije bolesti ako se ne otvore sve luke za isporuku komercijalne robe. Kako je navela, pored komercijalnog uvoza hrane i isporuke lekova, za opstanak u Jemenu, koji se već bori s kolerom, potrebna je i voda i funkcionalne sanitarne mreže. „Humanitarna pomoć nije dovoljna da bi se zadovoljile osnovne potrebe i zaštitilo jemensko stanovništvo“, istakla je humanitarna agencija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.