Kineski predsednik Si Đinping će sledeće nedelje posetiti Saudijsku Arabiju gde su, pišu mediji, uveliko u toku pripreme za njegov gala doček kakav je imao bivši američki predsednik Donald Tramp prilikom svog prvog putovanja u inostranstvo u svojstvu predsednika.
Kako navodi Gardijan, dobrodošlica koja se priprema za kineskog predsednika je u oštroj suprotnosti sa onom koju je dobio američki predsednik Džozef Bajden u junu, što je odraz zategnutih odnosa dve zemlje i lične distance između njega i de fakto lidera Saudijske Arabije Mohameda bin Salmana.
Si će, s druge strane, dobiti toplu dobrodošllicu u cilju konsolidacije odnosa između Pekinga i Rijada i osnaživanja slike Kine kao saveznika Saudijske Arabije, dok veze sa Vašingtonom nastavljaju da se pogoršavaju, naročito posle posete predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi Tajvanu.
Kina i Saudijska Arabija su postale bliskije tokom protekle dve decenije, ali su se veze dodatno osnažila od kada je princ Mohamed preuzeo vođstvo kraljevstva 2016.
Vlada u Rijadu je branila postupke Kine prema ujgruskoj muslimanskoj manjini i drakonski zakon o nacionalnoj bezbednosti u Hongkongu, što je sve u suprotnosti sa SAD u pogledu ključnih pitanja o ljudskim pravima.
I trgovinske veze dve zemlje su postajale snažnije dok se istovremeno Vašington okrenuo od Bliskog istoka.
“Kina je najveći trgovinski partner Saudijske Arabije i najveći kupac saudijske nafte”, kaže Mohamed Alahja iz harvardskog Belfer instituta za Bliski istok i saradnik u Hadson institutu.
“Kina je geopolitički veoma važan region. Ona ima nameru da otvara vojne baze u Africi i na drugim mestima. U prošlosti su njeni interesi bili usmereni samo na trgovinu, ali vlasti sada posmatraju stvari više na strateški način”, dodaje on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.