Saudijska Arabija želi fizički da se odvoji od Katara

Ostavite komentar


  1. Ovakvi radikalni potezi su često iznuđeni. Tako je Ruska Federacija morala da izgradi most do Krima jer je Ukrajina presekla sve putne pravce.
    Slično se desilo sa Aralskim jezerom i hidrološkim radovima Uzbekistana radi navodnjavanje nepreglednih polja pamuka. Kazahstan je morao da odvoji Malo od Velikog Mora da bi spasio što se spasti može a Uzbeci su uporni u isušivanje nekada drugog jezera na svetu jer želi na isušenom dnu da eksploatiše naftu i gas.
    Kosovski Albanci prete njihovom „Olujom“ i proterivanje preostalih Srba i potpunom kontrolom nad resursima Severnog KiM. Najvažniji, čak važniji i od trepčinog olova i cinka je hidrosistema Ibar-Lepenac i jezero Gazivode. Čistom pijaćom vodom se snabdeva sva Kosovska Dolina i termoelektrane u Obiliću. Bez te vode termoelektrane bi prestale da rade a Kosovska Dolina bi bila pustinja jer slabašna Sitnica i Lepenac ne bi bili dovoljni za navodnjavanje. Čak i Batlavsko i Gračaničko jezero se nalaze u opštinama koje kontrolišu Srbi. Interesantno je da KiM ili R. Kosovo dobijaju čistu i pitku vodu iz srpske reke Ibar a u Srbiju dotiče zagađena voda od trepčinih jalovišta. Do 1972.god. nije bilo tako. Jezerom su proterani Srbi iz Ibarskog Kolašina izmenila geopolitičko situacija u Srbiji i poremeti klima u delu oko Raške i Kraljeva. Reka Ibar prepuna ribe i sa velikim potencijal om za rafting i splavarenje je postala u srpskom delu gotovo isušeno i za trovanja.
    E, sada, zašto sam sve ovo pisao i ne prvi put izložio.
    Albanci su svesni da sa ZSO Gazivode i hidrosistem Ibar-Lepenac i kao i Trepča bi bile pod srpskom upravom i u birali bi benefita od toga. Utrošen voda, električna energija kao i ruda i metali bi ulazili u kasu Kosovskim Srbima.
    Srpski odgovor na ne usvajanju ZSO u punom opsegu i pretnjama „Olujom“ je projektovanjem kanala (dužinom od 30-tak km.) kojm bi se iza Novog Pazara reka Raška spoji sa Ibrom (umesto kod Raške) i korito Reke Raške dalje teče čista bez olova iz trepčinih jalovišta. Jezero bi se isušilo i imanja vratila proterani Srbima. Dakle sasvim legalno i izvodljivo i Albancima samo ostaje da usvoje ZSO i SPC daju potpunu autonomiju po ugledu na Vatikan ili Atos.

  2. Svako se bori za svoja prava ili ono što mu savest nalaže da izvrši pritisak na one koji ne vide dalje od nosa. Drugo je zapretili da će taj nos biti razbijen nego posle poturiti i svoj ničim branjen obraz. Ruska Federacija je bila primorana da napravi jedan od najduži mostova jer je Ukrajina prekinula sve puteve koji vode u otcepljeni Krim. Uzbeci su isušiti Aralsko Jezero za rad pamuka i eksploatacije nafte i gasa sa isušeno dna. Kazahstan je napravio branu između Malog i Velikog Mora i tako spasio svoj deo Aralskog Jezera. Kosovski Albanci prete „Olujom“ i isterivanjem preostalih Srba i na to jedino možemo odgovoriti pretnjom da ćemo isušiti Jezero Gazivode što je veoma lako izvodljivo kanalom od nekih tridesetak kilometra. Ibar bi se, dakle, kod Ribariće skrenuo i iza Novog Pazara koristeći produbljeno korito reke Raške „Zaobišao“ i branu Gazivode i trepčina jalovišta otrovnih olova i cinka. Jezero bi se isušilo i R. Kosovo bi ostali bez vode kojom se navodnjavaju Kosovska Dolina i koristi za termoelektrane Obilić. Srbi bi se vratili na svoje posede na isušenom dnu onde gde su do 1972.god. živeli. Pretnja bi pomogla i implementaciji ZSO u punom opsegu jer ona predviđa upravljanjem dobara na njenoj teritoriji (u ovom slučaju vodom i električnom energijom sa Jezera Gazivode kao i RTK „Trepča“ ) što Albanci nikako neće dozvoliti pa da im priznamo nezavisnost sa svime što ono donosi.

  3. Često se dešava, zbog moje upornosti da objavite moj komentar da napišem, naravno posle pet-šest sati i drugi i treći put, često se samocenzurišući i ublažavajući napisano. Eto, to se desilo i ovog puta kada ste mi objavili oba komentara.
    Ipak mi je krivo što nemam bar 555 minusa, i naravno „Odgovora“ onih koji zagovaraju R. Kosovo ili smatraju da Evropa to neće dozvoliti a bez ikakvih upozorenja ili sankcija prema zagovaraju Velike ili Prirodne Albanije.

Ostavite komentar


Svet

Naslovna strana

23. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Gordana Bjeletić, novinarka

Dnevni list Danas su jedine profesionalne novine u Srbiji.