Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) trebalo bi sutra da se izjasni o palestinskom zahtevu za punopravno članstvo u UN, a očekuje se da će Sjedinjene Američke Države, kao saveznik Izraela, blokirati taj pokušaj koji bi mogao da vodi ka priznanju palestinske države.
Savet bezbednosti bi trebalo da se izjasni o predlogu odluke koja preporučuje 193-članoj Generalnoj skupštini UN da „Država Palestina bude primljena u članstvo u UN“, naveli su diplomatski izvori Rojtersa.
Za odluku 15-članog Saveta bezbednosti potrebno je najmanje devet glasova „za“, i to bez veta na koje imaju pravo SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija ili Kina.
Prema diplomatskim izvorima, taj predlog bi mogao da dobije podršku najviše 13 članica Saveta bezbednosti, što će primorati SAD da ulože veto.
Američka ambasadorka u UN Linda Tomas-Grinfild izjavila je danas u Seulu da ne vidi da bi odluka Saveta bezbednosti da preporuči punopravno članstvo Palestine u UN pomogla rešenju „dve države“ za izarelsko-palestinski konflikt.
„Ne vidimo da bi odluka Saveta bezbednosti mogla da nas dovede do situacije u kojoj ćemo videti napredak ka rešenju ‘dve države'“, rekla je američka ambasadorka u Seulu, upitana za komentar o stavu SAD prema palestinskom zahtevu.
Linda Tomas-Grinfild podsetila je da je američki predsednik Džo Bajden kategorično rekao da Vašington podržava rešenje „dve države“ i radi na tome da kako bi se dogodilo u praksi što je pre moguće.
Zahtev za punopravno članstvo u UN mora da ima preporuku Saveta bezbednosti, a potom i da dobije najmanje dvotrećinsku podršku Generalne skupštine UN.
Palestinska uprava na čelu sa predsednikom Mahmudom Abasom ima, na osnovu Sporazuma potignutog u Oslu sa Izraelom početkom 1990-ih, ograničenu samoupravu na Zapadnoj Obali. Hamas je 2007. godine smenio Palestinsku upravu u Pojasu Gaze.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.