U svetlu rastućih pretnji novinarima, i time prepreka za slobodu izražavanja i slobodu informisanja, Savet EU danas je usvojio zaključke o zaštiti i bezbednosti novinara i medijskih profesionalaca.
Članice EU pozivaju Evropsku komisiju da pojača finansiranje nezavisnog i istraživačkog novinarstva i vodi računa o onlajn bezbednosti i slobodi govora novinara i drugih medijskih profesionalaca u svim relevantnim inicijativama koje slede digitalnu strategiju EU.
Savet priznaje, navodi se u saopštenju, da mnogi novinari i drugi medijski profesionalci ne mogu uvek da rade slobodno i nezavisno.
Prema izveštaju Saveta Evrope, broj upozorenja na ozbiljne pretnje po bezbednost novinara i medijske slobode u Evropi gotovo je udvostručen od 2016. U 2021. su bila 282 takva upozorenja.
Uz pretnje po njihovu bezbednost, ekonomska situacija novinara i drugih medijskih profesionalaca postaje sve teža. Digitalna transformacija, zatvaranje medija i posledice pandemije dovele su do pogoršanja ekonomske nesigurnosti novinara, navodi se.
Savet u zaključcima poziva članice i Komisiju da, pored ostalog, podstiču celoživotno učenje menadžera u redakcijama, organa za sprovodjenje zakona, sudija i drugih zainteresovanih strana o zaštiti novinara i medijskih profesionalaca.
Dalje ih pozivaju da budu posvećeni radu na zaštiti novinara i drugih medijskih profesionalaca širom sveta u relevantnim multilateralnim forumima, bilateralnim odnosima i međunarodnim inicijativama.
Takođe se Komisija i članice pozivaju da podrže (npr. kroz profesionalnu, finansijsku, socijalnu i pravnu pomoć) nezavisne i novinare koji su izbegli iz svoje zemlje, posebno iz zemalja poput Ukrajine, Belorusije i Ruske Federacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.