Savet Evrope je danas kritikovao nepostojanje volje evropskih država da uspostave politike za zaštitu migranata koji prelaze Sredozemno more, zbog čega je na hiljade izgubljenih ljudskih života.
„Evropske zemlje su godinama učestvovale u srljanju ka provaliji, kako bi zadržale izvan naših granica ljude kojima je potrebna naša zaštita, sa katastrofalnim posledicama“, navela je u izveštaju komesarka SE za ljudska prava Dunja Mijatović.
Ona je istakla da je odgovor tih zemalja „jedan od najgrubljih primera kako loše migracione politike ugrožavaju ljudska prava i koštaju na hiljade ljudskih života“.
„Situacija po pitanju ljudskih prava u mediteranskom regionu i dalje je žalosna“ i „dodatno se pogoršala“, ukazuje se u dokumentu.
Od juna 2019. do kraja 2020. godine Međunarodna organizacija za migracije registrovala je više od 2.600 nastradalih migranata, a taj broj bi mogao da bude veći.
Savet Evrope navodi nekoliko razloga za pogoršanje situacije, posebno „postepeno povlačenje brodova“ uz administrativne i sudske prepreke za operacije spasavanja koje vode nevladine organizacije.
Države i dalje, kako se navodi, „ograničavaju rad nevladinih organizacija umesto da razmotre kako one mogu da popune praznine koje su nastale zbog sopstvenog neangažovanja“.
Savet Evrope smatra da je cilj evropskih država da se „poveća mogućnost“ da libijska obalska straža presretne te ljude i vrati ih u Libiju i pored „ozbiljnih kršenja ljudskih prava“ migranata.
Dunja Mijatović je u zaključku pozvala države članice Saveta Evrope, sve potpisnice Evropske konvencije o ljudskim pravima, da preduzmu mere kako bi se sačuvali životi migranata koji pokušavaju da pređu Meditera, poručivši da je to „pitanje života ili smrti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.