Lideri SAD, Velike Britanije i Australije otkrili su nove detalje svog plana za stvaranje flote nove generacije podmornica na nuklearni pogon.
Prema sporazumu iz Aukusa, Australija će prvo dobiti najmanje tri podmornice na nuklearni pogon od SAD. Saveznici će takođe raditi zajedno na stvaranju nove flote koristeći najsavremeniju tehnologiju, uključujući reaktore koje proizvodi Rolls-Royce u Velikoj Britaniji.
Pakt ima za cilj da se suprotstavi uticaju Kine u indo-pacifičkom regionu. U razgovoru sa drugim liderima u San Dijegu u Kaliforniji, američki predsednik Džo Bajden je naglasio da podmornice neće nositi nuklearno oružje i da neće ugroziti posvećenost Australije da bude zemlja bez nuklearnog oružja.
Prema sporazumu objavljenom u ponedeljak, pripadnici Kraljevske australijske mornarice (RAN) od ove godine će biti stacionirani u američkim i britanskim podmorničkim bazama kako bi stekli neophodne veštine za upravljanje podmornicama.
Od 2027. SAD i UK će bazirati mali broj nuklearnih podmornica u bazi RAN u Pertu u Zapadnoj Australiji, pre nego što zemlja kupi tri američke podmornice klase Virdžinija početkom 2030-ih, sa opcijom da kupi još dve.
Nakon toga, u planu je projektovanje i izgradnja potpuno nove podmornice na nuklearni pogon za britansku i australijsku mornaricu, pod nazivom SSN-AUKUS.
Ova podmornica će se graditi u Britaniji i Australiji po britanskom dizajnu, ali će koristiti tehnologiju iz sve tri zemlje. Ovo će omogućiti Australiji da ima podmornice koje mogu da putuju dalje i brže od postojeće flote, sa krstarećim raketama koje mogu da gađaju ciljeve na kopnu i na moru.
Predsednik Bajden je rekao da su sve tri zemlje posvećene osiguravanju da region ostane slobodan i otvoren. U njegovoj pratnji bili su premijeri Australije i Velike Britanije – Entoni Albaneze i Riši Sunak.
„Kovanjem ovog novog partnerstva još jednom pokazujemo kako demokratije mogu da obezbede sopstvenu bezbednost i prosperitet, ne samo za nas, već i za ceo svet“, rekao je američki predsednik.
Kao deo saopštenja od ponedeljka, SAD su takođe obećale ukupno 4,6 milijardi dolara u narednih nekoliko godina za izgradnju svojih kapaciteta za izgradnju podmornica i poboljšanje održavanja svojih podmornica klase Virdžinija.
Australijski premijer Entoni Albanez rekao je da će plan podmornice otvoriti hiljade novih radnih mesta i označiti „najveću pojedinačnu investiciju u odbrambenu sposobnost Australije u čitavoj njenoj istoriji“.
On je takođe istakao da je sporazum prvi put u 65 godina i tek drugi put u istoriji da su SAD podelile svoju tehnologiju nuklearnog pogona.
Britanski premijer Sunak rekao je da su za 18 meseci od uvođenja pakta izazovi globalnoj stabilnosti samo rasli.
„Ruska invazija na Ukrajinu, rastuća samouverenost Kine, destabilizujuće ponašanje Irana i Severne Koreje, sve to preti da stvori svet definisan opasnošću, neredom i podelom“, rekao je britanski premijer.
Pakt je više puta izazivao kritike iz Kine. Portparol pekinškog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning je prošle nedelje ponovio stav Pekinga da pakt rizikuje stvaranje trke u naoružanju i „podriva mir i stabilnost u azijsko-pacifičkom regionu“.
„Pozivamo SAD, Britaniju i Australiju da napuste hladnoratovski mentalitet i igru nulte sume, verno ispunjavaju svoje međunarodne obaveze i učine više da doprinesu regionalnom miru i stabilnosti“, rekao je on, prenosi Klix.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.