Do predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) ostalo je još sedam dana, a trka između demokratske kandidatkinje Kamale Haris i republikanskog kandidata Donalda Trampa, čini se, ne može da bude neizvesnija.
Glasači u SAD izlaze na birališta 5. novembra da bi izabrali svog sledećeg predsednika.
Izbori su u početku bili revanš iz 2020., ali se sve promenilo kada je aktuelni predsednik Džozef Bajden u julu saopštio da se povlači i daa će podržati potpredsednicu SAD Kamalu Haris.
Sada se nameće veliko pitanje – da li će Amerika dobiti prvu ženu predsednicu ili će Donald Tramp ponovo biti predsednik?
Najnovije nacionalne ankete pokazuju da Haris ima malu prednost u odnosu na Trampa – 48 odsto prema 47 odsto, javlja BBC.
Haris je u prvih nekoliko sedmica kampanje zabeležila skok u anketama, stvorivši prednost od skoro četiri procenta. Brojevi su bili relativno stabilni do septembra, čak i nakon jedine debate između njih dvoje, koja je održana 10. septembra.
Međutim, u poslednjih nekoliko dana jaz između njih se poprilično smanjio.
Iako su ove nacionalne ankete koristan vodič o tome koliko je kandidat za predsednika popularan širom zemlje, one nisu nužno tačan način da se predvidi rezultat izbora.
To je zato što SAD koriste sistem izbornog koledža, u kome se svakoj državi daje određeni broj glasova koji je otprilike u skladu sa veličinom njenog stanovništva.
Ukupno 538 glasova elektorskog kolegijuma je na raspolaganju, tako da kandidat treba da postigne 270 da bi pobedio.
U SAD postoji 50 država, ali pošto većina njih skoro uvek glasa za istu stranku, u stvarnosti postoji samo šačica gde oba kandidata imaju šanse da pobede.
Ovo su mesta na kojima će izbori biti dobijeni i izgubljeni i poznata su kao države “bojnog polja”.
U Arizoni, Džordžiji, Nevadi i Severnoj Karolini, Tramp trenutno ima malo vođstvo.
U tri druge države – Mičigenu, Pensilvaniji i Viskonsinu – Haris je vodila od početka avgusta, ponekad za dva ili tri boda, ali poslednjih dana ankete su se značajno pooštrile i Tramp sada ima veoma malu prednost u Pensilvaniji.
Sve tri te države bile su demokratska uporišta pre nego što ih je Tramp pocrveneo na svom putu ka osvajanju predsedničkog mandata 2016.
Bajden ih je ponovo preuzeo 2020. i ako Haris može da uradi isto onda će ona biti na putu da pobedi na izborima.
Inače, republikanski i demokratski funkcioneri, kao i poznate ličnosti portorikanskog porekla osudile su komentare komičara Endija Hinčklifa koji je na mitingu predsedničkog kandidata Donalda Trampa u Njujorku rekao da je Portoriko „plutajuće ostrvo đubreta“.
Glumac i pevačica Dženifer Lopez, čiji su roditelji rođeni u Portoriku, podelila je video Kamale Haris na Instagramu, kao i portorikanski reper, pevač i producent Bed Bani.
Portorikanski pevač, tekstopisac i glumac Riki Martin podelio je snimak Hinčklifovih komentara na Instagramu, napisavši na španskom: „Ovo je ono što misle o nama“.
Zanimljivo je da Fajnenšel tajms otkriva da ako se Tramp vrati u Belu kuću, namerava da brzo okonča rat u Ukrajini tako što će ga „zamrznuti“, otkriva, pozivajući se na neimenovanog Trampovog savetnika.
Prema planovima njegovog tima, sukob bi mogao da se reši stvaranjem autonomnih i demilitarizovanih zona sa obe strane granice, ali bez ulaska Ukrajine u NATO.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.