vilijam barnsFoto: EPA-EFE/AL DRAGO/POOL

Šef Centralne obaveštajne službe (CIA) Vilijam Berns i specijalni savetnik Bele kuće Bert Mekgurk će danas na Bliskom istoku pokušati da obezbede podršku za najnoviji predlog o prekidu vatre između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze.

Izvor iz Katara, zemlje koja s Egiptom i SAD posreduje u indirektnim pregovorima s Izraelom i Hamasom, je rekao da se očekuje da Berns u Dohi “ nastavi rad sa pregovaračima kako bi se sklopio sporazum o prekidu vatre”.

Kako javlja američki novinski veb-sajt Aksios specijalni savetnik predsednika SAD Džozefa Bajdena za Bliski istok Mekgurk doputovaće u Kairo danas, samo nekoliko dana posle Bajdenove objave novog predloga sporazuma.

Plan koji je predstavio Bajden, a koji mu je, kako je rekao, predložio Izrael predviđa šestonedeljni prekid vatre praćen povlačenjem Izraela iz gusto naseljenih područja u Gazi i oslobađanje nekih talaca, prvenstveno žena i bolesnih i palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora.

Cilj plana je uspostavljanje stalnog prekida vatre u kasnijoj fazi pod uslovom da Hamas poštuje svoje obaveze, rekao je Bajden.

Predsednik Francuske Emanuel Makron je u utorak pozvao Hamas da prihvati predlog,a Katar čeka jasan stav Izraela koji se , kako se čini, distancirao od plana, prenosi Frans pres.

Sinoć se sastao izraelski ratni kabinet da diskutuje o najnovijem razvoju događaja u ratu u Gazi pošto su dve stranke ultraortodoksnih Jevreja u Vladi premijera Benjamina Netanjahua rekle da one podržavaju predlog.

Kako javlja izraelski javni servis Kan kabinet je odlučio da traži garancije od SAD da se nastavi rat protiv Hamasa ako ta palestinska islamistička organizacija prekrši sporazum.

Kontradiktorni zahtevi dve strane ulivaju malo nade da će se plan ispuniti.

Hamas insistira na stalnom prekidu vatre dok Izrael kaže da teži da uništi tu organizaciju koja je predvodila palestinske ekstremiste u napadu bez presedana na jug Izraela 7. oktobra prošle godine.

U napadu je poginulo oko 1.200 osoba na izraelskoj strani, većinom civila po podacima Frans presa zasnovanima na izraelskim informacijama. Od 251 otete i u Gazu odvedene osobe, 120 ih je još zatočeno, a 41 osoba je umrla, po podacima izraelske vojske.

U znak odmazde Izrael je pokrenuo ofanzivu na Pojas Gaze u kojoj je do sada ubijeno najmanje 36.550 ljudi, uglavnom civila, po podacima Ministarstva zdravlja u vladi u Gazi, predvođenoj Hamasom koji Izrael SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.

U međuvremenu je prošlo gotovo mesec dana od početka kopnene ofanzive u gradu Rafi na jugu Pojasa Gaze koji je Izrael predstavio kao poslednju fazu rata protiv Hamasa,a borbe se nastavljaju i na severu i u centralnom delu te teritorije pod opsadom.

Obnova sukoba u nekoliko delova Gaze iz kojih se izraelska vojska ranije povukla i tvrdila da ih kontroliše po mišljenju specijaliste za palestinska pitanja na Univerzitetu Tel Aviv Mihaela Milštajna svedoči o neuspehu izraelske strategije.

Sada se oko 1,7 miliona od ukupno 2,4 miliona stanovnika sklonilo na manje od petine teritorije Pojasa Gaze, a izraelsko bombardovanje i namerne blokade su praktično onemogućile pristup gladnim civilima, upozorila je nevladina organizacija Oksfam ( Oxfam).

U svakom slučaju mogući prekid vatre neće u ovoj fazi rešiti posleratno pitanje koje je najveći nesporazum između Netanjahua i Bajdena, rekao je u utorak američki predsednik.

„Moj veliki nesporazum sa Netanjahuom je šta će biti posle kraja (sukoba) u Gazi”, rekao je Bajden za magazine Tajm upitavši u akvu situaciju će se vratiti palestinska teritorija, da li će se izraelske snage tamo vratiti, te zaključi da u tom slučaju to neće delovati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari