Ministar spoljnih poslova Izraela Eli Koen kritikovao je danas potpredsednicu SAD Kamalu Haris jer je govorila protiv plana izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da reformiše pravosuđe.
Haris je sinoć na proslavi 75 godina stvaranja Izraela u muzeju u Vašingtonu ponovila pozive toj zemlji da osigura nezavisnost svog sudstva posle masovnih protesta protiv plana reforme izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
Ona je ocenila da zajedničke vrednosti jesu „temelji odnosa SAD-Izrael“ i da su demokratije „izgrađene na snažnim institucijama, kontroli i ravnoteži“ i „nezavisnom sudstvu“.
„Mogu vam reći da kada bi je pitali šta joj smeta u reformi ne bi mogla da vam kaže“, izjavio je ministar Koen za izraelski javni radio Kan i izrazio uverenje da Haris nije pročitale predloge zakona.
Ovakve izjave ističu napetost između administracije predsednika SAD Džozefa Bajdena i nove Netanjahuove vlade, najdesnije orijentisane i najreligioznije u istoriji Izraela, oko planirane reforme pravosuđa.
Bajden je javno izrazio zabrinutost zbog plana Netanjahuove vlade da reformiše pravosudni sistem.
Kontroverzni plan je izazvao masovne proteste koji se nastavljaju u Izraelu čak i pošto je ostvarenje reforme zamrznuto krajem marta.
Zbog napetosti Bajden nije pozvao Netanjahua u Belu kuću posle izbora u Izraelu krajem prošle godine, iako je to ubičajeno.
Ambasador SAD u Izraelu Tom Najds je odgovorio na izjavu ministra Koena da je potpredsednica Haris samo ponovila poziciju svoje vlade.
Protivnici plana reformi upozoravaju da će se vlast koncentrisati u rukama Vlade Izraela i da će političari imati kontrolu nad postavljenjima sudija za Vrhovni sud,te da će parlament moći da obara sudske odluke, usvajajući zakone bez nadzora suda.
Koen je posle napisao na Tviteru da veoma poštuje izraelskog saveznika SAD i potpredsednicu Haris, veliku prijateljicu Izraela i dodao da je reforma pravosuđa unutrašnja izraelska stvar, te da će zemlja ostati “ demokratska i liberalna kao što je uvek bila“.
Iako je odlaganje sprovođenja plana reformi donekle smanjilo napetost Netanjahuovi saveznici vrše pritisak da se nastavi.
Razgovori između predstavnika vlade i opozicionih partija u cilju pronalaženja izlaza iz krize za sada nisu urodili plodom.
Pristalice reformi tvrde da je neophodno smanjiti ovlašćenja intervecionističkog suda i vratiti moć izabranim poslanicima.
Protivnici kažu da će se tako narušiti delikatni sistem kontrole i ravnoteže vlasti u Izraelu i ugroziti demokratske institucije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.